Resort zdrowia planuje wydłużenie o rok pilotażowego programu opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Zwiększy się też liczba ośrodków, które wezmą udział w tym programie, co pozwoli objąć nim większą liczbę świadczeniobiorców.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej zakłada jego wydłużenie do 30 kwietnia 2026 r. Przewiduje on również zwiększenie liczby świadczeniodawców.
Pilotażowy program opieki nad pacjentami ze stopą cukrzycową
Zgodnie z obecnymi przepisami pilotaż był przewidziany dla 200 pacjentów. Jak wynika z danych opracowanych dla DGP przez NFZ, zgodnie ze stanem na 30 września 2024 r. w pilotażu ostatecznie wzięło udział 228 osób, którym udzielono w sumie ponad 1 tys. świadczeń na łączną kwotę 4 mln zł. Zgodnie z planowanymi przepisami pilotaż ma objąć w sumie 430 osób. Dlatego projekt przewiduje również zwiększenie z jednego do sześciu liczby ośrodków, które będą brały w nim udział. Celem pilotażu jest natomiast ocena organizacji, jakości i efektów opieki nad świadczeniobiorcami z zespołem stopy cukrzycowej w ramach połączonych świadczeń na oddziałach chorób wewnętrznych i chirurgii z pooperacyjną kontrolą procesu gojenia. Leczenie jest prowadzone przez zespół, w którego skład wchodzą specjaliści zarówno z oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna), jak i zachowawczego (chorób wewnętrznych).
Zdaniem Renaty Florek-Szymańskiej, specjalistki z zakresu chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej, członkini Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej i Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, przedłużenie pilotażu jest dobrym rozwiązaniem. Jak zauważa ekspertka, cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która jest związana z innymi chorobami metabolicznymi. Dotyka coraz większego odsetka społeczeństwa, coraz młodszych osób, co jest związane z brakiem programu do walki z otyłością i złym odżywianiem. Ekspertka dostrzega jednak również wady programu. Według niej brakuje ścisłej współpracy między internistami, angiologami oraz chirurgami naczyniowymi. Potencjał możliwości współczesnej chirurgii naczyniowej nie został bowiem, jej zdaniem, wykorzystany. A szkoda, bo dawałoby to szansę na zwiększenie odsetka przypadków, w których leczenie kończy się powodzeniem.
Projekt ma wejść w życie 18 stycznia 2025 r., dlatego skrócono okres konsultacji do tygodnia. Rząd chce w ten sposób zmniejszyć liczbę amputacji wysokich w wyniku powikłań zespołu stopy cukrzycowej. W Polsce z zespołem stopy cukrzycowej zmaga się 180–300 tys. osób. Rocznie 4,5 tys. z nich przechodzi amputację nogi poniżej lub tuż powyżej kolana. To dwa–trzy razy więcej niż we Francji, w Holandii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji społecznych