Wartość wskaźnika Oncoindex po raz trzeci, od stycznia 2024 r. utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Wynosi on 48 na 100 możliwych punktów – wynika z najnowszego zestawienia, prowadzonego przez Onkofundację Alivia.
Jak wynika z danych Alivii 42 terapie zarejestrowane w Europie w ciągu ostatnich 15 lat i rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (European Society for Medical Oncolocy - ESMO) są refundowane w zgodzie z rekomendacjami tej organizacji. 52 substancje są refundowane z ograniczeniami, a 45 wciąż pozostaje bez refundacji.
Oncoindex wzrósł znacznie w 2023 r. - o 13 punktów (z 35 do 48), natomiast licząc od pierwszej publikacji w marcu 2017 wzrósł o 21 punktów (z 27 do 48). - Obecnie wskaźnik Oncoindex dla Polski wynosi 48 na 100 możliwych punktów i nie uległ zmianie wobec poprzednich tegorocznych aktualizacji. Oznacza to jednak, że dynamika zmian w zakresie dostępności do nowoczesnych terapii jest mniejsza i refundacje w Polsce nie nadążają za europejskimi rekomendacjami - mówi AnnaZachara-Widła.
Z danych Oncoindex wynika, że obecnie najlepsza sytuacja refundacyjna jest w zakresie raka gruczołu krokowego, gdzie osiągnięto poziom 92 punktów na 100 możliwych. – Większość terapii rekomendowanych przez ESMO dla tego rodzaju nowotworu jest w pełni dostępna dla polskich pacjentów - mówi AnnaZachara-Widła.
W najgorszym położeniu znajdują się pacjenci chorzy na raka dróg żółciowych i kobiety chorujące na raka piersi lub raka jajnika. - Obecnie, najgorsza sytuacja tyczy się pacjentów z nowotworem dróg żółciowych, w przypadku którego żadna rekomendowana przez ESMO terapia nie jest dostępna dla polskich pacjentów. Niższy od oczekiwań indeks obserwujemy również w nowotworze piersi oraz jajnika, gdzie indeks wynosi odpowiednio 47 i zaledwie 40 punktów na 100 możliwych. Dla porównania, w analizowanej przez Onkofundację Alivia Hiszpanii wskaźniki dla tych dwóch typów raka wynoszą 59 i 60 punktów. To jedne z najczęściej występujących nowotworów u kobiet w Polsce i taka sytuacja powoduje, że niejednokrotnie pacjentki muszą samodzielnie zbierać środki na bardzo kosztowne leczenie - mówi AnnaZachara-Widła.
- Sytuacja jest trudna zarówno w przypadku najczęściej występujących nowotworów takich jak rak piersi czy rak płuc, ale również w przypadku tych rzadszych. Na nowej liście refundacyjnej od 1 lipca najwięcej nadziei otrzymali pacjenci z rakiem gruczołu krokowego. Tu sytuacja jest nieco bardziej optymistyczna, ponieważ niemal wszystkie rekomendowane przez ESMO terapie dostępne są dla polskich pacjentów - mówi AnnaZachara-Widła.