Będąc w ciąży, należy zadbać o właściwy odpoczynek. Wiele kobiet właśnie dlatego decyduje się na podróże w ciąży. To ostatnie momenty na poznawanie świata przed pojawieniem się na świecie dziecka. Wybierając kierunek podróży, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.

Egzotyczne potrawy

W ciąży lepiej ograniczać się do tych potraw, których już próbowałaś. Nigdy nie wiadomo, jak organizm zareaguje na nowe potrawy. Biegunka i wymioty w ciąży mogą być bardzo niebezpieczne. Najważniejszą zasadą w przypadku ich wystąpienia jest zadbanie o właściwy poziom nawodnienia. Systematyczne uzupełnianie elektrolitów jest kluczowe. Brak dostatecznego nawodnienia zaburza pracę nerek, może spowodować wystąpienie kwasicy czy ogólne zatrucie organizmu.

Bagaże

Zanim wybierzesz sposób podróżowania, zaplanuj, w jaki sposób przetransportujesz bagaż. Kobieta w ciąży nie powinna dźwigać. Próba podniesienia walizki powoduje napinanie się mięśni brzucha, co wpływa bezpośrednio na ruchy przepony i obniżenie się macicy.

Opieka medyczna w ciąży

Wybierając kierunek podróży, warto uwzględnić jakość opieki medycznej na miejscu. Nie we wszystkich krajach jest ona na podobnym poziomie. Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym.

Duże ryzyko chorób tropikalnych

Kobietom ciężarnym odradzane są kierunki podróży, w których występuje znaczne ryzyko zarażenia się chorobami tropikalnymi oraz chorobami przenoszonymi przez insekty, np. kleszczowe zapalenie mózgu.

Niebezpieczne upały w ciąży

Upały zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia u ciężarnych takich dolegliwości jak zasłabnięcia, puchnięcie nóg, wystąpienia wysypek, plam i przebarwień. Serce podczas wysokich temperatur wykonuje większy wysiłek i pompuje więcej krwi. Według niektórych źródeł, w tym między innymi opublikowanych w British Medical Journal, upał może negatywnie wpływać na dziecko i cały przebieg ciąży. Według tych danych od 18-25°C rośnie ryzyko martwego urodzenia płodu.

W czasie upału rośnie ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Ryzyko rośnie o 5 proc. przy rosnącej temperaturze o każdy 1°C.