Podobno sam Elon Musk skutecznie stracił na wadze, stosując ten lek. Ozempic - bijący rekordy popularności na Zachodzie - preparat na cukrzycę stał się celem fałszerzy. Na światowym rynku wykryto podrobione partie Ozempiku, co potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. Stosowanie go może być bardzo niebezpieczne.

Ozempic. Co to za lek i jak działa?

Ozempic to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego substancją czynną jest semaglutyd, który należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1). Ozempic działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny, zmniejszenie wydzielania glukagonu (hormonu zwiększającego poziom glukozy we krwi) oraz spowolnienie opróżniania żołądka, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.

Ozempic - cudowny lek na odchudzanie?

Ozempic zyskał popularność nie tylko jako lek na cukrzycę typu 2, ale także jako środek wspomagający odchudzanie. W związku z tym, niektóre znane osoby publicznie przyznały się do jego stosowania lub pojawiły się spekulacje na ten temat.

Elon Musk, znany przedsiębiorca i CEO firm takich jak Tesla i SpaceX, otwarcie przyznał na Twitterze, że stosował Wegovy, lek zawierający semaglutyd (podobnie jak Ozempic), w celu utraty wagi. Wegovy to inny preparat na bazie semaglutydu, przeznaczony specjalnie do leczenia otyłości.

W mediach pojawiały się spekulacje dotyczące stosowania Ozempic przez inne znane osoby, zwłaszcza celebrytów z branży rozrywkowej, ze względu na ich znaczną utratę wagi. Jednak wiele z tych spekulacji nie zostało oficjalnie potwierdzonych.

Sfałszowany Ozempic. WHO ostrzega

Popularność Ozempiku wśród osób chcących stracić na wadze sprawiła, że stał się on celem fałszerzy. O podrobionych lekach Ozempic alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Sfałszowany lek wykryto do tej pory w Brazylii (październik 2023 r.), Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (październik 2023 r.) oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki (grudzień 2023 r.).

Producent leku Ozempic potwierdził, że trzy produkty wymienione w alercie WHO są podrobione - na produktach widnieje błędna nazwa i źródło, ponieważ nie zostały wyprodukowane przez firmę Novo Nordisk:

  • numer partii LP6F832 nie został rozpoznany.
  • połączenie numeru partii NAR0074 z numerem seryjnym 430834149057 nie odpowiada oryginalnej dokumentacji produkcyjnej.
  • numer partii MP5E511 jest oryginalny, ale produkt jest sfałszowany.

WHO ostrzega, że stosowanie sfałszowanego leku Ozempic może prowadzić do nieskutecznego leczenia pacjentów na skutek nieprawidłowego dawkowania, skażenia szkodliwymi substancjami lub stosowania nieznanych lub "podstawionych" składników. "Może stwarzać inne poważne ryzyko dla zdrowia ze względu na podawanie podskórne, które może zagrażać życiu" - czytamy w ostrzeżeniu organizacji.

Jeśli posiadasz którykolwiek z produktów, których to dotyczy, WHO zaleca, aby go nie używać. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, stosował lub mógł stosować produkt, którego dotyczy ten problem, lub jeśli po zastosowaniu wystąpiła reakcja niepożądana lub nieoczekiwany efekt uboczny, zalecamy natychmiastowe zasięgnięcie porady lekarskiej u pracownika służby zdrowia - instruuje WHO.

Sposoby identyfikacji sfałszowanych leków Ozempic

WHO podała instrukcję, jak rozpoznać podrobiony lek Ozempic:

  • Sprawdź numer partii i numer seryjny: WHO odradza dystrybucję, używanie i sprzedaż produktów oznaczonych numerami partii wymienionymi w ostrzeżeniu
  • Sprawdź wstrzykiwacz: fałszywe wstrzykiwacze Ozempic mogą mieć skalę wystającą ze wstrzykiwacza podczas ustalania dawki.
  • Oceń jakość etykiety: etykieta może być złej jakości i może nie przylegać dobrze do wstrzykiwacza.
  • Szukaj błędów ortograficznych: na kartonie mogą znajdować się błędy ortograficzne z przodu.

Ozempic w Polsce. Ile kosztuje?

Lek Ozempic jest dostępny w Polsce. Jest on zarejestrowany jako lek na receptę i jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Może być stosowany jako monoterapia lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Ozempic jest lekiem na receptę, co oznacza, że musi być przepisany przez lekarza.

Jak informuje portal Gdziepolek, Ozempic to lek refundowany, a jego cena 100 proc. wynosi 403,45 zł. Jeśli posiadamy receptę ze zniżką, to zapłacimy:

  • 127,59 zł - odpłatność 30 proc.
  • 0,00 zł - dla seniora.