Jak zapewniło Ministerstwo Zdrowia, nowa szczepionka przeciwko COVID-19 z wariantem XBB będzie dostępna w przychodniach POZ i aptekach już od 6 grudnia. Kto i na jakich zasadach będzie mógł się zaszczepić? I co wiemy o samej szczepionce?

Według oficjalnych danych MZ, dziennie wykrywanych jest ponad tysiąc przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Jak mówią eksperci, rzeczywista liczba chorych jest jednak znacznie wyższa. Według mikrobiolożki prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska może być ich kilka lub nawet kilkanaście razy więcej. Stąd silna potrzeba nowej szczepionki.

Szczepienie nową szczepionką z wariantem XBB

Z końcem listopada 2023 roku zostaną przekazane rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB. Jak informuje MZ, wydanie rekomendacji będzie powiązane z dostawą i dostępnością szczepionek dla pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia zapewniło również, że szczepionka przeciwko COVID-19 z wariantem XBB będzie dostępna w przychodniach POZ i aptekach od 6 grudnia, a szczepienie będzie możliwe dla wszystkich chcących się zaszczepić i bezpłatne.

Rejestracja nowej szczepionki

2 listopada nowa szczepionka przeciwko COVID-19 otrzymała pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA). Nowa szczepionka posiada skład pierwotnie zarejestrowanej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, ale zaktualizowany pod dominujący obecnie podwariant XBB.1.5.

Nowa szczepionka przeciwko COVID-19 jest już trzecią szczepionką przeciwko nowemu podwariantowi, która została zarejestrowana przez KE w Unii Europejskiej.

Dlaczego dopiero w grudniu? Szczepionka a polityka

Zdaniem prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej polityka zdrowotna rządu pozostawia wiele do życzenia. "Nie ma ani szczepionek, ani skutecznego leku przeciwwirusowego i pacjenci w zasadzie zostali pozostawieni sami sobie. Można wręcz powiedzieć o zaniechaniu obowiązku, jaki spoczywa na państwie w zakresie ochrony zdrowia i życia jego obywateli" – oceniła w rozmowie z PAP profesor.

Jak wynika z informacji medialnych, ministerstwo zdrowia zamówiło około miliona dawek nowej szczepionki firmy Novavax, która uzyskała aprobatę Europejskiej Agencji Leków miesiąc po szczepionce Pfizera. To tłumaczy opóźnienia w dostawach.

- Obecnie zapowiadany termin to początek grudnia. Tyle, że sezon zachorowań mamy już w pełni – mówiła Polskiej Agencji Prasowej mikrobiolożka.