statystyki

Rewolucja w psychiatrii. Ma być bardziej przyjaźnie

autor: Aleksandra Kurowska11.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 11.04.2016, 09:15
psycholog

Z otrzymanych pieniędzy powiatowe lub dzielnicowe centrum zdrowia psychicznego ma zapewnić leczenie ambulatoryjne, w taki sposób, by chorzy wymagający pilnej interwencji dostali pomoc od razu, a nie np. za kilka tygodniźródło: ShutterStock

Startują prace nad nowym systemem opieki psychiatrycznej. Ma być bardziej przyjazny dla chorych i ich rodzin.

Minister zdrowia wkrótce powoła zespół ds. wdrożenia pilotażu programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ma on działać do końca 2017 r., a jego celem będzie wprowadzenie i przetestowanie nowych rozwiązań.

Miliony chorych

Polska psychiatria w przeważającej mierze jest zorganizowana archaicznie, o czym alarmują m.in. raporty NIK oraz rzecznika praw obywatelskich. Bazuje na wielkich szpitalach, zamiast zapewnić pomoc choremu w domu i jego pobliżu. Zmiany są tym pilniej potrzebne, że różnego rodzaju problemy psychiczne trwale lub okresowo dotyczą już ok. 8 mln Polaków. Tymczasem brak właściwej opieki powoduje olbrzymie koszty dla NFZ, gospodarki, a przede wszystkim rodzin pacjentów.

– W przypadku schizofrenii czy choroby Alzheimera do opieki nad pacjentem zaangażowane jest zwykle 8–10 osób, przede wszystkim z rodziny, ale też m.in. służb socjalnych – zwraca uwagę prof. Andrzej Fal z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH. I dodaje, że gdyby rozpowszechniona była opieka środowiskowa połączona z dziennymi ośrodkami pobytu, bliscy chorego nie musieliby rezygnować z pracy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane