statystyki

Rewolucja w psychiatrii. Ma być bardziej przyjaźnie

autor: Aleksandra Kurowska11.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 11.04.2016, 09:15
psycholog

Z otrzymanych pieniędzy powiatowe lub dzielnicowe centrum zdrowia psychicznego ma zapewnić leczenie ambulatoryjne, w taki sposób, by chorzy wymagający pilnej interwencji dostali pomoc od razu, a nie np. za kilka tygodniźródło: ShutterStock

Startują prace nad nowym systemem opieki psychiatrycznej. Ma być bardziej przyjazny dla chorych i ich rodzin.

Minister zdrowia wkrótce powoła zespół ds. wdrożenia pilotażu programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ma on działać do końca 2017 r., a jego celem będzie wprowadzenie i przetestowanie nowych rozwiązań.

Miliony chorych

Polska psychiatria w przeważającej mierze jest zorganizowana archaicznie, o czym alarmują m.in. raporty NIK oraz rzecznika praw obywatelskich. Bazuje na wielkich szpitalach, zamiast zapewnić pomoc choremu w domu i jego pobliżu. Zmiany są tym pilniej potrzebne, że różnego rodzaju problemy psychiczne trwale lub okresowo dotyczą już ok. 8 mln Polaków. Tymczasem brak właściwej opieki powoduje olbrzymie koszty dla NFZ, gospodarki, a przede wszystkim rodzin pacjentów.

– W przypadku schizofrenii czy choroby Alzheimera do opieki nad pacjentem zaangażowane jest zwykle 8–10 osób, przede wszystkim z rodziny, ale też m.in. służb socjalnych – zwraca uwagę prof. Andrzej Fal z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH. I dodaje, że gdyby rozpowszechniona była opieka środowiskowa połączona z dziennymi ośrodkami pobytu, bliscy chorego nie musieliby rezygnować z pracy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane