statystyki

Rząd wzmocni lekarzy rodzinnych. Skorzystają pacjenci

autor: Aleksandra Kurowska12.01.2016, 07:40; Aktualizacja: 12.01.2016, 10:10
Fundusz powinien podpisywać umowę z zespołem podstawowej opieki zdrowotnej

Fundusz powinien podpisywać umowę z zespołem podstawowej opieki zdrowotnejźródło: ShutterStock

W podstawowej opiece zdrowotnej medyk ma pod opieką średnio 2,7 tys. pacjentów. Jak przyznaje resort zdrowia, to za dużo, by mógł realizować powierzone mu zadania. Dlatego wczoraj prace rozpoczął specjalny zespół ekspertów, który opracuje nowe ramy działania dla POZ.

Lekarz rodzinny ma dla pacjenta 10–15 minut podczas wizyty, a w sezonie grypowym zwykle mniej. Trudno w tym czasie poza badaniem i wypełnieniem różnych dokumentów dodatkowo np. porozmawiać o profilaktyce. – W krajach, w których POZ funkcjonuje dobrze, na jednego medyka przypada o tysiąc, półtora tysiąca pacjentów mniej niż w Polsce – przyznaje Milena Kruszewska, rzecznik prasowy MZ. Także lekarze rodzinni podkreślają, że powinni mieć pod opieką 1300–1500 pacjentów. Teraz, mimo limitu 2750 osób, często mają więcej, bo pacjenci nie mają się u kogo leczyć. W Polsce mamy bowiem tylko ok. 11 tys. specjalistów od medycyny rodzinnej i sytuacja wręcz się pogarsza. Co więc zrobić? – Nie wystarczy zwiększyć limitu przyjęć na studia o 20 proc., trzeba też zatrzymać migrację – stwierdza Marek Twardowski, wiceszef Porozumienia Zielonogórskiego.

Opowiada się on za odbiurokratyzowaniem systemu. Jego zdaniem najwyższy też czas, aby NFZ nie podpisywał oddzielnie kontraktów z pielęgniarkami, a oddzielnie z położnymi czy lekarzami POZ. Fundusz bowiem powinien podpisywać umowę z zespołem podstawowej opieki zdrowotnej. – Pacjenci potrzebują skoordynowanej opieki. Rozwiązania prawne powinny iść w takim kierunku, żeby lekarz rodzinny był także przewodnikiem m.in. wskazującym, gdzie konkretnie udać się do specjalisty, i mającym informacje zwrotne, co działo się tam z pacjentem – podkreśla Twardowski.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane