Niedosłyszący ma prawo odliczyć koszty aparatu

autor: Agnieszka Pokojska30.12.2015, 11:14; Aktualizacja: 30.12.2015, 11:45
Zakupiony przez pana Patryka aparat słuchowy spełnia te warunki

Zakupiony przez pana Patryka aparat słuchowy spełnia te warunkiźródło: ShutterStock

Mam orzeczoną niepełnosprawność ze względu na problemy ze słuchem – pisze pan Patryk. – Czy zakup aparatu słuchowego oraz baterii do niego, a także ewentualne koszty naprawy mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej – pyta czytelnik.

Tak. Wynika to z art. 26 ust. 7a ust. 3 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wyjątkiem jest sprzęt gospodarstwa domowego.

Zakupiony przez pana Patryka aparat słuchowy spełnia te warunki. Jest bowiem urządzeniem, którego typ, rodzaj i budowa opiera się na indywidualnym doborze. Uwzględnia zwłaszcza stopień ubytku słuchu, zdolności manualne, a także karnację i kolor włosów osoby, dla której jest przeznaczony. Ponadto ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Można też odliczyć naprawy oraz koszty baterii, co wynika wprost z przywołanego przepisu. Możliwość uwzględnienia w rocznym rozliczeniu tego ostatniego wydatku potwierdzają organy podatkowe, np. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi interpretacji z 5 listopada 2015 r. (nr IPTPB2/4511-488/15-2/PK. Dyrektor wyjaśnił, że częścią składową aparatu słuchowego jest system zasilania w postaci baterii. Ich brak powoduje, że urządzenie jest niekompletne, a co za tym idzie, nie spełnia swojej funkcji. Oczywiście podstawowym warunkiem, który pozwala odliczyć takie wydatki, jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności (z ulgi nie może skorzystać każdy, kto kupi aparat słuchowy). Ten warunek czytelnik spełnia. 

Podstawa prawna


Pozostało 7% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane