statystyki

Szpitale nadal będą dopłacać do leczenia osób bez składek

autor: Beata Lisowska17.11.2015, 07:39; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:43
Kończy się spór między NFZ a resortem finansów o to, ile kosztują świadczenia udzielane osobom nieubezpieczonym.

Kończy się spór między NFZ a resortem finansów o to, ile kosztują świadczenia udzielane osobom nieubezpieczonym.źródło: ShutterStock

Do końca 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie otrzymywał z budżetu państwa stałą kwotę za leczenie pacjentów nieubezpieczonych, ale uprawnionych do świadczeń zdrowotnych.

Tym samym kończy się spór między NFZ a resortem finansów o to, ile kosztują świadczenia udzielane osobom nieubezpieczonym. Chodzi przede wszystkim o dzieci, których rodzice nie zgłosili do ubezpieczenia zdrowotnego.

Konflikt między NFZ a ministrem finansów o wysokość budżetowej dotacji na leczenie osób nieubezpieczonych (chodzi przede wszystkim o dzieci do 18. roku życia) trwa od 2013 r. To właśnie wtedy ówczesny szef resortu finansów Jacek Rostowski zakwestionował kwotę wyliczoną przez prezes funduszu Agnieszkę Pachciarz na podstawie danych z systemu eWUŚ. Od budżetu państwa domagała się ona 900 mln zł. Minister finansów uznał, że kwota została zawyżona i nie podpisał planu finansowego NFZ na kolejny rok. Prezes funduszu przypłaciła konflikt utratą stanowiska. Problemu jednak nie rozwiązano.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane