statystyki

Szpitale nadal będą dopłacać do leczenia osób bez składek

autor: Beata Lisowska17.11.2015, 07:39; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:43
Kończy się spór między NFZ a resortem finansów o to, ile kosztują świadczenia udzielane osobom nieubezpieczonym.

Kończy się spór między NFZ a resortem finansów o to, ile kosztują świadczenia udzielane osobom nieubezpieczonym.źródło: ShutterStock

Do końca 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie otrzymywał z budżetu państwa stałą kwotę za leczenie pacjentów nieubezpieczonych, ale uprawnionych do świadczeń zdrowotnych.

Tym samym kończy się spór między NFZ a resortem finansów o to, ile kosztują świadczenia udzielane osobom nieubezpieczonym. Chodzi przede wszystkim o dzieci, których rodzice nie zgłosili do ubezpieczenia zdrowotnego.

Konflikt między NFZ a ministrem finansów o wysokość budżetowej dotacji na leczenie osób nieubezpieczonych (chodzi przede wszystkim o dzieci do 18. roku życia) trwa od 2013 r. To właśnie wtedy ówczesny szef resortu finansów Jacek Rostowski zakwestionował kwotę wyliczoną przez prezes funduszu Agnieszkę Pachciarz na podstawie danych z systemu eWUŚ. Od budżetu państwa domagała się ona 900 mln zł. Minister finansów uznał, że kwota została zawyżona i nie podpisał planu finansowego NFZ na kolejny rok. Prezes funduszu przypłaciła konflikt utratą stanowiska. Problemu jednak nie rozwiązano.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane