statystyki

Student ukończył naukę? Rodzic powinien wyrejestrować go z ubezpieczenia zdrowotnego

autor: Małgorzata Raczkowska05.11.2015, 18:00
Student

Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu?źródło: ShutterStock

Mój syn ma 24 lata. W ostatnich dniach października obronił pracę dyplomową i zakończył studia. Szuka pracy, ale proces ten potrwa jeszcze kilka tygodni, może miesięcy. A ja się zastanawiam, jak to jest z jego ubezpieczeniem zdrowotnym. Czy to prawda, że muszę zgłosić pracodawcy, iż syn skończył naukę? Przecież wtedy on zawiadomi o tym ZUS i syn straci możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia. Wolałabym tego uniknąć – martwi się pani Katarzyna.

Pani Katarzyna powinna zgłosić pracodawcy to, że syn zakończył naukę, a tym samym stracił prawo do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Powinna zrobić to jak najszybciej (przepisy dają na to 7 dni). Wtedy pracodawca wyrejestruje syna w ZUS – jest zobowiązany do tego pod karą grzywny. Dopełnienie tej procedury nie oznacza jednak, że syn natychmiast straci ubezpieczenie i nie będzie mógł korzystać z pomocy służby zdrowia. Zachowa to prawo jeszcze przez cztery miesiące od ukończenia nauki. W tym czasie albo znajdzie pracę i zyska własny tytuł do ubezpieczenia, albo jej nie znajdzie i by mieć prawo do leczenia, powinien zarejestrować się w urzędzie pracy.

Generalną zasadą jest, że jeżeli dziecko pracownika zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przestaje spełniać warunki do ubezpieczenia z tego tytułu, czyli:

● ukończy 26 lat (starsi studenci zachowują prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, ale zgłasza ich uczelnia),


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Autrur(2015-11-07 10:06) Zgłoś naruszenie 00

  UWAGA, pamiętajcie:
  Przepracujesz jako student jeden dzień na 1/10 etatu i pracodawca zgłasza Cię do ubezpieczenia.
  Jesteś jeszcze przez 1 mc od zakończenia stosunku pracy ubezpieczony, potem wisisz w EWUś na czerwono.
  Musi rodzic ponownie zgłosić Cię kadrowej i DOPILNOWAĆ ją! Żeby nie było sytuacji, że sprawdzi eWUŚ, zobaczy że jesteś na zielono i stwierdzi że ubezpieczony, więc jest spoko.
  Potem miesiąc mija, trafiasz do szpitala i każą płacić.

  Odpowiedz
 • jura(2015-11-06 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli dziecko w czasie studiów legalnie pracowało i nie pochwaliło się tym rodzicom to już dawno nie ma ubezpieczenia.Wystarczył jeden dzień legalnej pracy.

  Odpowiedz
 • this_is_war(2015-11-06 14:44) Zgłoś naruszenie 01

  A co gdy student w czasie studiów pracował już na umowie o pracę? Też należy zgłaszać pracodawcy fakt zakończenia studiów?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane