statystyki

Ubezpieczenie wygasa, ale opieka zdrowotna jeszcze trwa

autor: Renata Majek19.10.2015, 10:05; Aktualizacja: 19.10.2015, 10:08
Do kiedy student podlega bezpłatnej opiece medycznej

Do kiedy student podlega bezpłatnej opiece medycznejźródło: ShutterStock

Skończyłam studia, napisałam i złożyłam pracę magisterską w przewidzianym czasie, ale jeszcze się nie obroniłam, gdyż uczelnia nie wyznaczyła do tej pory terminu. Mam ponad 26 lat i to właśnie uczelnia zgłasza mnie do ubezpieczenia zdrowotnego – pisze pani Joanna. – Próbowałam dowiedzieć się, do kiedy będę objęta ochroną, jeśli np. obronię się dopiero w listopadzie. Czy właśnie od tej daty liczą się jeszcze cztery miesiące? Zacytowano mi przepisy, nie udzielając jednoznacznej odpowiedzi. Proszę zatem o wyjaśnienie, jak wygląda moja sytuacja.

O wyjaśnienie zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Oto odpowiedź: zgodnie z art. 67 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę wyższą, wygasa po upływie czterech miesięcy od ukończenia studiów lub studiów doktoranckich albo skreślenia z listy studentów lub uczestników studiów doktoranckich. Datą ukończenia studiów według art. 167 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym – jest data złożenia egzaminu dyplomowego, a na kierunkach lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, natomiast na kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane