statystyki

Będzie więcej bezpłatnych szczepień

autor: Beata Lisowska25.09.2015, 07:19; Aktualizacja: 25.09.2015, 08:31
dziecko

Środki na szczepienia dla osób ubezpieczonych będzie zapewniał NFZ. Natomiast za szczepionki dla osób nieubezpieczonych, czyli przede wszystkim dzieci niezgłoszonych przez rodziców do ubezpieczenia, zapłaci minister zdrowiaźródło: ShutterStock

To Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie jak dotychczas minister zdrowia będzie od 2017 r. finansował zakup obowiązkowych szczepionek dla osób ubezpieczonych.

Tak przewiduje ustawa z 24 lipca o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1365).

Środki na szczepienia dla osób ubezpieczonych będzie zapewniał NFZ. Natomiast za szczepionki dla osób nieubezpieczonych, czyli przede wszystkim dzieci niezgłoszonych przez rodziców do ubezpieczenia, zapłaci minister zdrowia. Zdaniem ekspertów zmiana prawa pozwoli na istotne zmodyfikowanie kalendarza szczepień na 2017 r. Ministerstwo Zdrowia było bowiem ograniczone ustawą budżetową i rocznie mogło przeznaczyć na ten cel nie więcej niż ok. 80–90 mln zł.

– Przewidziany w ustawie mechanizm finansowania nazywamy wentylem bezpieczeństwa, bo zapewni dodatkowy dopływ pieniędzy na zakup nowych szczepionek. Walczyliśmy o to przez 10 lat – wskazuje dr Paweł Grzesiowski, sekretarz pediatrycznego zespołu ekspertów ds. programu szczepień ochronnych przy ministrze zdrowia.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane