Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. Usług Biznesowych, członek zarządu Medicover komentował wyniki raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, który zawiera analizę kondycji zdrowotnej w populacji aktywnych zawodowo pacjentów Medicover. Na potrzeby tegorocznej publikacji w badaniu uwzględniono ponad 470 tys. osób pracujących pod opieką Medicover. – Ponieważ jest to raport cykliczny, to mamy możliwość porównywania tego, co się zmienia w poszczególnych latach. I na pewno główny wniosek, który od razu rzuca się w oczy to niestety konsekwencje covidu. I to są konsekwencje różne, zaczynając od dość głośnego tematu, czyli zdrowia psychicznego – mówił gość Dziennika Gazety Prawnej.
- Ilość rozpoznań problemów psychicznych w porównaniu do 2019 roku wzrosła o 86 proc. To pokazuje skalę problemu, który mamy w społeczeństwie – wskazał Artur Białkowski.
Jak dodał, kolejny wniosek wypływający z raportu, a związany z konsekwencjami pandemii, to kwestia problemów związanych z układem ruchu. W tegorocznej edycji raportu po raz pierwszy poruszono też zagadnienia związane ze sportem. – Co ciekawe, bardzo dużo osób odpowiedziało, że nie widzi potrzeby uprawiania sportu – zwrócił uwagę Artur Białkowski.
Wskazał też na użytkową rolę raportu. – Robimy to również po to, żeby pokazać różnicę w efektach dla pracodawcy w sytuacji, gdy pacjent jest dobrze zaopiekowany – powiedział Białkowski. Jak uzupełnił, każda absencja czy prezenteizm pracownika to dodatkowy koszt dla pracodawcy, zaś dobrze dobrana ścieżka terapeutyczna oznacza zmniejszenie kosztów.