Depresja, ból pleców czy problemy z układem ruchu to najczęstsze powody zwolnień lekarskich wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”. Jak przekonują autorzy opracowania przekłada się to także na oszczędność dla firm. – Dzięki właściwej i kompletnej opiece medycznej możemy znacznie skrócić czas absencji i prezenteizmu pracowników. W ciągu roku to oszczędność na poziomie 1245 zł na każdym zatrudnionym. W skali całego kraju to prawie 21 mld zł – wylicza Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych, członek zarządu Medicover.

Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. Usług Biznesowych, członek zarządu Medicover komentował wyniki raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, który zawiera analizę kondycji zdrowotnej w populacji aktywnych zawodowo pacjentów Medicover. Na potrzeby tegorocznej publikacji w badaniu uwzględniono ponad 470 tys. osób pracujących pod opieką Medicover. – Ponieważ jest to raport cykliczny, to mamy możliwość porównywania tego, co się zmienia w poszczególnych latach. I na pewno główny wniosek, który od razu rzuca się w oczy to niestety konsekwencje covidu. I to są konsekwencje różne, zaczynając od dość głośnego tematu, czyli zdrowia psychicznego – mówił gość Dziennika Gazety Prawnej.

- Ilość rozpoznań problemów psychicznych w porównaniu do 2019 roku wzrosła o 86 proc. To pokazuje skalę problemu, który mamy w społeczeństwie – wskazał Artur Białkowski.

Jak dodał, kolejny wniosek wypływający z raportu, a związany z konsekwencjami pandemii, to kwestia problemów związanych z układem ruchu. W tegorocznej edycji raportu po raz pierwszy poruszono też zagadnienia związane ze sportem. – Co ciekawe, bardzo dużo osób odpowiedziało, że nie widzi potrzeby uprawiania sportu – zwrócił uwagę Artur Białkowski.

Wskazał też na użytkową rolę raportu. – Robimy to również po to, żeby pokazać różnicę w efektach dla pracodawcy w sytuacji, gdy pacjent jest dobrze zaopiekowany – powiedział Białkowski. Jak uzupełnił, każda absencja czy prezenteizm pracownika to dodatkowy koszt dla pracodawcy, zaś dobrze dobrana ścieżka terapeutyczna oznacza zmniejszenie kosztów.