Wczoraj sejmowa komisja zdrowia zajęła się poprawkami zgłoszonymi do dwóch ustaw – o badaniach klinicznych oraz w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej.

Mimo że Naczelna Rada Aptekarska rekomendowała, by farmaceuci mogli być głównymi badaczami podczas badań klinicznych produktów leczniczych – nie udało się uzyskać pozytywnej rekomendacji członków komisji w tej kwestii.
– Do tej pory tylko lekarz mógł być badaczem prowadzącym badanie kliniczne i wydaje się, że takie stanowisko powinno pozostać w brzmieniu rządowym. Jest jeszcze pielęgniarka i położna. Ewentualnie zastanowimy się nad tym przy okazji kolejnej nowelizacji. Jesteśmy przeciwko tej poprawce – przekonywał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.
Rozpatrzono też 50 poprawek zgłoszonych w Senacie w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), która ma zacząć działać na terenie całej Polski już od kwietnia 2023 r. Pozytywną rekomendację uzyskało kilka poprawek, które poparł rząd. Nadal nie udało się wyjaśnić rzeczy najważniejszej – gdzie będą się leczyć pacjenci szpitali, które nie zostaną zaliczone do Krajowej Sieci Onkologicznej.
– Patrząc z perspektywy pacjenta, w ustawie o KSO pojawiają się bardzo niedoprecyzowane kwestie. Do dziś nie znaleźliśmy na nie odpowiedzi. Nie wiemy, kto w takim systemie odpowiada za pacjenta ani czy nie pogorszy się dostępność do leczenia, jeśli któryś z podmiotów onkologicznych nie przystąpi do sieci. Bez względu na to, czy w danym ośrodku są prowadzone programy pilotażowe dotyczące sieci onkologicznej, w całej Polsce drastycznie wydłużają się terminy leczenia pacjentów onkologicznych – mówi Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej (OFO).
Podkreśla, że rozwiązania w tej kwestii są bezwzględnie potrzebne, ale nie ma pewności, czy te, które zaproponowano w ramach KSO, mogą wyjść na zdrowie polskiej onkologii. W programie KSO jest wiele elementów, które być może są dobre, ale równie dużo kwestii nadal wymaga poprawy. – Dla mnie zupełnie niezrozumiałe jest to, że ukrywa się przed nami wyniki pilotażu KSO. Cały czas bezskutecznie prosimy o udostępnienie danych. Nie chodzi o to, czy te informacje są dobre lub złe, bo onkologia w Polsce jest w dramatycznym stanie – podkreśla nasza rozmówczyni. – Zależy nam na tym, by rozwiązać problem, tzn. opracować naprawdę dobry system opieki onkologicznej, oparty na rzeczywistych danych – dodaje szefowa OFO.
– W syntetycznym raporcie z przeprowadzonego pilotażu jest informacja, że zwiększyła się liczba badań radiologicznych. Na ten czas przypada uwolnienie limitów, więc ten wzrost jest związany raczej z brakiem limitów niż z sukcesem pilotażu – mówi Dorota Korycińska. Według niej w Polsce brakuje informacji na temat poprawy jakości leczenia pacjentów korzystających z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, mimo że w całym kraju ten program ma działać już od kwietnia.
– Bez żadnych danych zaprezentowanych publicznie już od kwietnia w całej Polsce będzie działać Krajowa Sieć Onkologiczna i wmawia się nam, że to dobre rozwiązania. Ja tego nie mogę potwierdzić, bo po prostu nie wiem – dodaje Dorota Korycińska.
Etap legislacyjny
Ustawa w trakcie prac Sejmu