"Pakiet onkologiczny zamiast poprawić finansowanie, (...) tak naprawdę wszystkim leczącym te pieniądze zabrał. Na pewno zwycięzcą tych rozwiązań jest NFZ , bo tam oszczędności powstają, a ludzie umierają" - dodał prezes NRL.
Poinformował, że wyniki zewnętrznego audytu, który zleciła NRL, zostały przekazane premier Ewie Kopacz.
W zeszłym tygodniu NRL podjęła jednogłośnie decyzję o wystąpieniu do TK z wnioskiem zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. O skierowanie do TK wniosku w sprawie pakietu NRL zwróciła się też do RPO. Wniosek NRL dotyczy przepisów dotyczących wykonywania zawodu lekarza - tylko w takim zakresie samorząd lekarski może składać wnioski do Trybunału.
Na początku kwietnia NRL przedstawiła raport prawników, z którego wynika, że pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą być niezgodne z konstytucją. Chodzi m.in. o zróżnicowanie uprawnień lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), choćby w zakresie uprawnień do wystawiania karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Lekarz POZ może wystawić ją, gdy podejrzewa chorobę, lekarz specjalista - dopiero gdy potwierdzi diagnozę, przez co zdarza się, że pacjenci są odsyłani do lekarzy POZ w celu wystawienia karty.
Podczas środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że podważanie konstytucyjności pakietu onkologicznego przez szefa samorządu lekarskiego jest "zadziwiające".
Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów.