Będziemy robili wszystko, żeby od przyszłego roku przy każdym SOR-ze w każdym szpitalu działała nocna i świąteczna opieka zdrowotna - powiedział w poniedziałek w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był w porannej rozmowie w Radiu Plus m.in. o to, czy od stycznia 2023 r. przy każdym SOR-ze w każdym szpitalu dostępna będzie świąteczna opieka medyczna. "Będziemy robili wszystko, żeby tak się zadziało" - zapewnił Niedzielski.

Szef resortu zdrowia powiedział, że resort chce rozwiązać problem "przeładowanych SOR-ów". "To jest jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat. Żeby usprawnić to działanie, musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby oni nie obciążali SOR-u - przynajmniej ci, którzy tam nie powinni trafiać" - podkreślił.

Jak dodał, według różnego rodzaju badań blisko 80 proc. osób zgłaszających się na SOR nie powinno tam trafiać.

"Myślę, że usadowienie tej nocnej pomocy obok SOR-u będzie pozwalało płynnie przesunąć tych pacjentów, ale też z drugiej strony, jak ktoś trafi na nocną pomoc i będzie przypadkiem cięższym, bo takie przypadki się zdarzają, będzie oczywiście skierowany do SOR-u" - zaznaczył.

Niedzielski dopytywany o to, czy starczy kadry, żeby zastosować taki model, powiedział, że będą bardzo różne rozwiązania.

"Ja oczywiście zdaje sobie sprawę, że liczba specjalistów w systemie jest ograniczona, jednak mimo wszystko kierowanie pacjentów lżejszych, którzy po triażu są oceniani jako niewymagający interwencji do takiego leczenia o charakterze bardziej ambulatoryjnym, to jest naprawdę głęboki sens" - podkreślił.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/