Jedna trzecia młodych ludzi kończących studia medyczne jest prawie zdecydowana na wyjazd za granicę, dwie trzecie deklaruje, że nie wyklucza migracji, choć wolałaby zostać w kraju. Tak wynika z badań prof. Macieja Duszczyka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas trwającego w Warszawie Forum Rynku Zdrowia prof. Duszczyk mówił o prowadzonym przez jego zespół projekcie śledzącym losy absolwentów kierunków medycznych. Na razie obejmuje on cztery uczelnie: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W przyszłości ma zostać rozszerzony na kolejne. Naukowcy badają nowe roczniki absolwentów, wracają także do tych już przebadanych, żeby sprawdzić, na ile życie zweryfikowało deklarowane przez nich wcześniej plany.
Badaczy zdziwiło, że dla studentów i absolwentów najważniejsze są warunki pracy, a wynagrodzenia znalazły się dopiero na czwartym miejscu. Ważne są dla nich atmosfera w pracy, czas, tzw. work-life balance – młodzi nie chcą już pracować na kilku etatach.
Pozostało
69%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama