Stare Babice to niewielka gmina w województwie mazowieckim, oddalona zaledwie kilkanaście kilometrów od Warszawy. W miasteczku działa przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), która zdecydowała się przystąpić do innowacyjnego projektu „Dostępność Plus dla zdrowia”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

- Przyjrzeliśmy się dokładnie naszej infrastrukturze, zapleczu administracyjnemu oraz bazie medycznej i ustaliliśmy co musimy poprawić, by nasze Centrum jak najlepiej spełniało oczekiwania pacjentów, zwłaszcza osób ze szczególnymi potrzebami. Wzięliśmy pod uwagę szeroki katalog potrzeb naszych pacjentów i postanowiliśmy wypełnić niezbędne dokumenty i skorzystać z możliwości oferowanych przez Ministerstwo Zdrowia – tłumaczy właściciel przychodni Arnica Jacek Olszewski.

Materiały prasowe

Celem projektu „Dostępność Plus dla zdrowia” jest dostosowanie szpitali oraz placówek POZ, do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami, wśród których należy wymienić m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży a nawet dzieci. Udział w projekcie daje uczestniczącym w nim ośrodkom szansę na rozwój, modernizację i przede wszystkim stworzenie przyjaznej przestrzeni dla pacjentów, zwłaszcza tych ze szczególnymi potrzebami. Dostosowanie – czyli wprowadzenie udogodnień, obejmuje trzy zasadnicze obszary: architektoniczny, cyfrowy oraz informacyjno – komunikacyjny. Przystąpienie do projektu „Dostępność Plus dla zdrowia” oznacza dla placówki możliwość pozyskania środków finansowych m.in. na budowę wind i podjazdów, odpowiednie oznaczenie i oświetlenie pomieszczeń, doposażenie punktów rejestracyjnych i gabinetów lekarskich w dodatkowy sprzęt. Wsparcie udzielone w projekcie może być też przeznaczone na przygotowanie miejsc parkingowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przystąpienie do projektu umożliwia udział w szkoleniach dotyczących komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami. Organizatorem tych szkoleń jest Ministerstwo Zdrowia.

Najlepszym przykładem szerokiego zakresu innowacji, jakie może wprowadzić placówka dzięki udziałowi w projekcie, jest przychodnia w Starych Babicach. Przychodnia została wyposażona w automatycznie rozsuwane drzwi z fotokomórką, które w bezpieczny i komfortowy sposób pozwalają dostać się do przychodni. To duże udogodnienie zwłaszcza dla pacjentów poruszających się na wózkach i osób starszych. Do gabinetów zabiegowych trafiły nowoczesne, wielofunkcyjne fotele elektryczne zaopatrzone w mechanizm regulacji wysokości, na których można pobrać krew do analizy morfologicznej i przeprowadzić badanie EKG. Udział w projekcie pozwolił także na zainstalowanie na stanowiskach rejestracyjnych specjalnego oprogramowania ułatwiającego komunikację z osobami niedosłyszącymi. Pacjenci mają do dyspozycji m.in. ekrany z urządzeniami do rozpoznawania twarzy i czytania tekstu, tablety graficzne do pisania odręcznego czy pętle indukcyjne, czyli systemy wspomagające słuch i ułatwiające odbiór wyraźnego dźwięku. To rozwiązanie jest bardzo przydatne zwłaszcza w czasach zagrożenia COVID-19, kiedy wszystkie osoby przebywające na terenie przychodni muszą mieć na twarzach maseczki. W tej sytuacji osoby niedosłyszące mogą mieć trudności z czytaniem przekazu z ruchu warg.

- Cieszy nas bardzo fakt, że odwiedzający przychodnię pacjenci zauważyli wprowadzane przez nas usprawnienia i bardzo je chwalą. Dzięki projektowi „Dostępność Plus dla zdrowia” przestrzeń w naszej placówce jest lepiej zagospodarowana i wykorzystana oraz bardziej przyjazna. Nowe fotele zabiegowe sprawiły, że w gabinetach zabiegowych jest znacznie więcej miejsca, a sam proces przyjmowania pacjentów przebiega sprawniej. Podsumowując: jesteśmy dostępni! – dodaje Jacek Olszewski.

Projekt „Dostępność Plus dla zdrowia” ma zasięg ogólnopolski, a docelowo finansowe wsparcie na wprowadzenie udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami ma otrzymać 250 placówek POZ i 72 szpitali. Projekt jest elementem rządowego programu „Dostępność Plus”, który wspiera rozwój takich obszarów jak architektura, transport, edukacja, usługi i cyfryzacja.

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia: Cieszę się, że innowacyjny, rządowy program „Dostępność Plus” obejmuje także sektor ochrony zdrowia. „Dostępność Plus dla zdrowia” zapewnia placówkom medycznym mozliwość pozyskania środków na szereg usprawnień m.in. likwidację barier architektonicznych, nowoczesne urządzenia cyfrowe poprawiające komunikację z pacjentami czy doposażenie gabinetów lekarskich. Tym samym, dzięki „Dostępności Plus dla Zdrowia” ośrodki medyczne z całego kraju zyskują coraz większe możliwości zapewnienia pacjentom ze szczególnymi potrzebami pełnego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej. Na realizację tego projektu planujemy przeznaczyć ok. 350 milionów złotych, z czego znaczna część, bo prawie 300 milionów, to dofinansowanie unijne. Uważam, że dobre zarządzanie w ochronie zdrowia, polega m.in. na optymalnym zagospodarowaniu środków unijnych, aby najlepiej wspierać działania na poziomie krajowym. Moim zdaniem realizacja takich projektów jak „Dostępność Plus dla zdrowia”, sprawia, że łatwiej osiągamy traktatowe cele dotyczące spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej.

Materiały prasowe