57 tys. osób zarejestrowanych na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19 - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dodało, że punkty szczepień zamówiły 612 tys. dawek szczepionki omikron BA.1.

Od piątku na szczepienie drugą dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 mogą się zapisywać osoby powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster (dawkę przypominającą).

Szczepienie drugą dawką przypominającą można wykonać, jeśli od przyjęcia poprzedniej dawki minęły trzy miesiące.

"Liczba zaszczepionych 2 dawką Omikron BA.1: 7 tys. Liczba wystawionych terminów szczepień 2 dawką przypominającą: 520 tys. Liczba zamówionych dawek przez punkty szczepień: 612 tys." - wskazało w sobotnim wpisie na Twitterze Ministerstwo Zdrowie.

Dodano, że "na 2 dawkę przypominającą Omikron BA.1 zarejestrowało się 57 tys. osób".

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "nadal szczepienie podstawowe jest wykonywane wersją podstawową szczepienia, natomiast dawka pierwsza przypominająca w miarę dostępności już nowym preparatem, a drugą dawką przypominającą będziemy szczepić tylko i wyłącznie w wersji BA.1, a jak dojdzie wersja preparatu w kierunku BA.4 i BA.5, to wtedy będziemy wykorzystywali tę wersję".

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował 6 września, że badania wykazały, że nowe, tzw. adaptowane szczepionki, zapewniają większą liczbę przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19

- osoby uprawnione do kolejnej dawki powinny znaleźć już e-skierowanie w aplikacji mojeIKP

- można też zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 (szczepienia dorosłych - w godz. 7-20, szczepienia dzieci: w godz. 7-18)

- istnieje również możliwość kontaktu z punktem szczepień