Portal Diety NFZ, który ułatwia właściwe i zdrowe odżywianie, działa od lutego 2019 r. W pierwszym roku funkcjonowania zyskał blisko ćwierć miliona użytkowników. Dziś jest ich niemal dwa razy tyle - blisko 484 tys. Odwiedzających przybyło zwłaszcza po pandemii, tylko w pierwszej połowie 2022 r. portal zyskał ponad 56,3 tys. użytkowników. Od ubiegłego roku dostęp do niego jest możliwy również przez aplikację mobilną mojeIKP. W tym roku z tej drogi logowania skorzystało ponad 32,6 tys. osób, w 2021 r. - 19,5 tys.

Podstawą dieta DASH

Liczby dowodzą, że Polacy interesują się zdrowym odżywianiem, także po to, aby zmniejszyć masę ciała, choć portal został przygotowany w szczególności z myślą o pacjentach z chorobami przewlekłymi, dla których właściwa dieta jest jednym z zaleceń lekarskich.
Reklama
Na portalu dostępnych jest aktualnie 11 planów żywieniowych na 28 dni, obejmujących pięć posiłków dziennie. Portal to ok. 2 tys. przepisów pomocnych w leczeniu takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, hashimoto czy depresja, ale są też diety dla osób zdrowych, w tym seniorów, wegetarian czy rodzin z dziećmi. Kaloryczność jadłospisów jest zróżnicowana i wynosi od 1500 do 3500 kcal. Najwięcej użytkowników, jak wynika z danych NFZ, sięga po diety najmniej kaloryczne - 44,4 proc. Na drugim miejscu są diety do 1800 kcal - 29,4 proc., a na trzecim do 2000 kcal - 13,2 proc.
Wszystkie plany są oparte na diecie DASH, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Poleca ją również Narodowy Fundusz Zdrowia, jako podstawę w proponowanych planach żywieniowych. Daje ona wiele korzyści zdrowotnych, widocznych już po kilku tygodniach stosowania. Nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dieta DASH jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych, m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego czy Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Reklama
Jak podsumowuje NFZ, z dostępnych 11 planów żywieniowych największym powodzeniem cieszy się Dash Classic, po który sięga ponad 32 proc. użytkowników. Na drugim miejscu jest plan na nadwagę i otyłość - 25,5 proc. odbiorców, a na trzecim plan rodzinny - przeszło 14 proc. Z danych NFZ wynika też, że 35,5 proc. użytkowników wskazuje na nadwagę, kolejne 21,3 proc. na otyłość I stopnia, 7,9 proc. - II stopnia, a 3,7 proc. na otyłość olbrzymią. Jeden na trzech użytkowników portalu ma prawidłową masę ciała, a 0,1 proc. niedowagę.
Portal Diety NFZ umożliwia również obliczenie wskaźnika BMI, wyliczenie podstawowej i całkowitej przemiany materii oraz rekomendacje planu żywieniowego. Zawiera też filmy edukacyjne zachęcające do świadomych zakupów produktów spożywczych i czytania etykiet. Są także e-booki terapeutyczne z poradami i przepisami.
W większości użytkownikami portalu są kobiety, stanowią 73 proc. odbiorców. Jeśli chodzi o wiek, dominują osoby od 35. do 44. roku życia - 30,9 proc. Drugą dużą grupą są osoby w wieku 45-54 lata - 22,1 proc., a trzecią 25-34 lata - 21,7 proc.
foto: materiały prasowe
Wszystkie diety i materiały edukacyjne są bezpłatne.

Zrób podstawowe pomiary swojego zdrowia

Portal diety.nfz.gov.pl to niejedyne narzędzie NFZ, które służy do promocji zdrowia. Od listopada ubiegłego roku we wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ działają stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Składają się z kiosku profilaktycznego oraz stanowiska doradcy. W tym pierwszym dorośli Polacy mogą wykonać bezpłatne pomiary wzrostu, masy i składu ciała, zbadać ciśnienie tętnicze krwi czy określić wskaźnik BMI. W drugim po wykonanych pomiarach można otrzymać informacje od doradcy na temat norm oraz dowiedzieć się, z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać. Doradcy pomogą też w wypełnieniu ankiety do programu „Profilaktyka 40 plus”, zaznajomią z portalem diety.nfz.gov.pl oraz doradzą, jak założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Do 29 czerwca ze stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia skorzystało blisko 11 700 osób, a z kiosków profilaktycznych - prawie 10 tys. osób.
Aby wykonać pomiary w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się na wizytę przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez telefoniczną informację pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer: 800 190 590. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Partner
foto: materiały prasowe