Portal diety.nfz.gov.pl ma już niemal pół miliona użytkowników. Przybywa też chętnych do skorzystania z samoobsługowych kiosków profilaktycznych w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ udostępnia coraz więcej usług, dzięki którym możemy zadbać o zdrowie
Portal diety.nfz.gov.pl ma już niemal pół miliona użytkowników. Przybywa też chętnych do skorzystania z samoobsługowych kiosków profilaktycznych w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ udostępnia coraz więcej usług, dzięki którym możemy zadbać o zdrowie
Portal Diety NFZ, który ułatwia właściwe i zdrowe odżywianie, działa od lutego 2019 r. W pierwszym roku funkcjonowania zyskał blisko ćwierć miliona użytkowników. Dziś jest ich niemal dwa razy tyle - blisko 484 tys. Odwiedzających przybyło zwłaszcza po pandemii, tylko w pierwszej połowie 2022 r. portal zyskał ponad 56,3 tys. użytkowników. Od ubiegłego roku dostęp do niego jest możliwy również przez aplikację mobilną mojeIKP. W tym roku z tej drogi logowania skorzystało ponad 32,6 tys. osób, w 2021 r. - 19,5 tys.
Podstawą dieta DASH
Liczby dowodzą, że Polacy interesują się zdrowym odżywianiem, także po to, aby zmniejszyć masę ciała, choć portal został przygotowany w szczególności z myślą o pacjentach z chorobami przewlekłymi, dla których właściwa dieta jest jednym z zaleceń lekarskich.
Na portalu dostępnych jest aktualnie 11 planów żywieniowych na 28 dni, obejmujących pięć posiłków dziennie. Portal to ok. 2 tys. przepisów pomocnych w leczeniu takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, hashimoto czy depresja, ale są też diety dla osób zdrowych, w tym seniorów, wegetarian czy rodzin z dziećmi. Kaloryczność jadłospisów jest zróżnicowana i wynosi od 1500 do 3500 kcal. Najwięcej użytkowników, jak wynika z danych NFZ, sięga po diety najmniej kaloryczne - 44,4 proc. Na drugim miejscu są diety do 1800 kcal - 29,4 proc., a na trzecim do 2000 kcal - 13,2 proc.
Wszystkie plany są oparte na diecie DASH, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Poleca ją również Narodowy Fundusz Zdrowia, jako podstawę w proponowanych planach żywieniowych. Daje ona wiele korzyści zdrowotnych, widocznych już po kilku tygodniach stosowania. Nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dieta DASH jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych, m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego czy Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.
Jak podsumowuje NFZ, z dostępnych 11 planów żywieniowych największym powodzeniem cieszy się Dash Classic, po który sięga ponad 32 proc. użytkowników. Na drugim miejscu jest plan na nadwagę i otyłość - 25,5 proc. odbiorców, a na trzecim plan rodzinny - przeszło 14 proc. Z danych NFZ wynika też, że 35,5 proc. użytkowników wskazuje na nadwagę, kolejne 21,3 proc. na otyłość I stopnia, 7,9 proc. - II stopnia, a 3,7 proc. na otyłość olbrzymią. Jeden na trzech użytkowników portalu ma prawidłową masę ciała, a 0,1 proc. niedowagę.
Portal Diety NFZ umożliwia również obliczenie wskaźnika BMI, wyliczenie podstawowej i całkowitej przemiany materii oraz rekomendacje planu żywieniowego. Zawiera też filmy edukacyjne zachęcające do świadomych zakupów produktów spożywczych i czytania etykiet. Są także e-booki terapeutyczne z poradami i przepisami.
W większości użytkownikami portalu są kobiety, stanowią 73 proc. odbiorców. Jeśli chodzi o wiek, dominują osoby od 35. do 44. roku życia - 30,9 proc. Drugą dużą grupą są osoby w wieku 45-54 lata - 22,1 proc., a trzecią 25-34 lata - 21,7 proc.
/>
fot. materiały prasowe
Wszystkie diety i materiały edukacyjne są bezpłatne.
Portal diety.nfz.gov.pl to niejedyne narzędzie NFZ, które służy do promocji zdrowia. Od listopada ubiegłego roku we wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ działają stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Składają się z kiosku profilaktycznego oraz stanowiska doradcy. W tym pierwszym dorośli Polacy mogą wykonać bezpłatne pomiary wzrostu, masy i składu ciała, zbadać ciśnienie tętnicze krwi czy określić wskaźnik BMI. W drugim po wykonanych pomiarach można otrzymać informacje od doradcy na temat norm oraz dowiedzieć się, z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać. Doradcy pomogą też w wypełnieniu ankiety do programu „Profilaktyka 40 plus”, zaznajomią z portalem diety.nfz.gov.pl oraz doradzą, jak założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Do 29 czerwca ze stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia skorzystało blisko 11 700 osób, a z kiosków profilaktycznych - prawie 10 tys. osób.
Aby wykonać pomiary w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się na wizytę przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez telefoniczną informację pacjenta - dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer: 800 190 590. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.