statystyki

Matusewicz o wycenie świadczeń: Szpitale muszą zacząć liczyć koszty

autor: Beata Lisowska12.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 12.01.2015, 07:34
Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacjiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dyrektywa transgraniczna wymusi nową wycenę tych procedur medycznych, po które Polacy będą wyjeżdżać za granicę. Będziemy chcieli je urealnić - mówi Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przejęła 1 stycznia wycenę świadczeń od Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie obawia się pan tego nowego zadania?

Nie jest ono wcale nowe. Przypominam, że w Agencji Oceny Technologii Medycznych był już w 2007 r. pilotaż wyceny świadczeń zdrowotnych. Przygotowywała go grupa wybitnych ekspertów. Udało się wtedy zweryfikować wyceny w 20 szpitalach.

Czyli w niewielu. Także NFZ miał później problem z tym zadaniem.

Przyczyna niepowodzenia w obu przypadkach była ta sama. Szpitale były niechętne do współpracy. Okazało się na przykład, że większość z nich nie liczy kosztów, a jeśli to robią, to w sposób dowolny, każdy inaczej. Dlatego NFZ poległ, bo wszystkie wyceny, które zrobił, brał z powietrza. Nie były poparte wiedzą o tym, ile kosztują leki, łóżko szpitalne, energia, gaz, sprzęt, amortyzacja, ile wreszcie wynoszą koszty osobowe. Szpitale nie miały takich danych albo nie chciały ich przekazywać.

Wam będą chciały?


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane