statystyki

Czas pracy: Szpitale nie zapłacą dodatkowo lekarzom

autor: Tomasz Zalewski07.11.2014, 07:35; Aktualizacja: 07.11.2014, 09:14
Zgodnie z przepisami lekarzowi bezpośrednio po zakończonym dyżurze przysługuje 11-godzinny odpoczynek.

Zgodnie z przepisami lekarzowi bezpośrednio po zakończonym dyżurze przysługuje 11-godzinny odpoczynek.źródło: ShutterStock

Medyk nie skorzysta na tym, że odbierając obowiązkowy odpoczynek za dyżury, nie będzie w stanie wypracować godzin z umowy o pracę.

Tak wynika z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego, który zajmował się problemem rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń lekarzy w związku z odbieraniem przez nich obowiązkowego odpoczynku po zakończonym dyżurze.

Obowiązkowe wolne

Zgodnie z przepisami lekarzowi bezpośrednio po zakończonym dyżurze przysługuje 11-godzinny odpoczynek. Jeśli pracodawca zaplanował ich dużą liczbę, to zatrudniony medyk z powodu obowiązkowego odpoczynku nie ma możliwości wypracowania liczby godzin, do których się zobowiązał w umowie o pracę. Szpitale uzupełniały więc brakujące godziny do etatu w ten sposób, że odliczały je od godzin dyżurowych, czyli w efekcie pomniejszały w ten sposób wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aro(2014-11-08 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Cała ta ustawa o ZOL - to jedno wielkie obchodzenie kodeksowych przepisów o czasie pracy. Zgodnie z art. 22 KP praca wykonywana na takich warunkach jak umowa o prace, jest umową o prace niezależnie od tego jak ją nazwano. No to jak można na umowie cywilnoprawnej robić to samo co na umowie o pracę i twierdzić, że to jest umowa cywilnoprawna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane