statystyki

Czas pracy: Szpitale nie zapłacą dodatkowo lekarzom

autor: Tomasz Zalewski07.11.2014, 07:35; Aktualizacja: 07.11.2014, 09:14
Zgodnie z przepisami lekarzowi bezpośrednio po zakończonym dyżurze przysługuje 11-godzinny odpoczynek.

Zgodnie z przepisami lekarzowi bezpośrednio po zakończonym dyżurze przysługuje 11-godzinny odpoczynek.źródło: ShutterStock

Medyk nie skorzysta na tym, że odbierając obowiązkowy odpoczynek za dyżury, nie będzie w stanie wypracować godzin z umowy o pracę.

Tak wynika z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego, który zajmował się problemem rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń lekarzy w związku z odbieraniem przez nich obowiązkowego odpoczynku po zakończonym dyżurze.

Obowiązkowe wolne

Zgodnie z przepisami lekarzowi bezpośrednio po zakończonym dyżurze przysługuje 11-godzinny odpoczynek. Jeśli pracodawca zaplanował ich dużą liczbę, to zatrudniony medyk z powodu obowiązkowego odpoczynku nie ma możliwości wypracowania liczby godzin, do których się zobowiązał w umowie o pracę. Szpitale uzupełniały więc brakujące godziny do etatu w ten sposób, że odliczały je od godzin dyżurowych, czyli w efekcie pomniejszały w ten sposób wynagrodzenie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aro(2014-11-08 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Cała ta ustawa o ZOL - to jedno wielkie obchodzenie kodeksowych przepisów o czasie pracy. Zgodnie z art. 22 KP praca wykonywana na takich warunkach jak umowa o prace, jest umową o prace niezależnie od tego jak ją nazwano. No to jak można na umowie cywilnoprawnej robić to samo co na umowie o pracę i twierdzić, że to jest umowa cywilnoprawna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane