Rekomendacja ws. dawki przypominającej szczepionki Johnson&Johnson to formalność — powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze. Przyznała, że w przypadku tego preparatu możliwe jest wykonanie dodatkowego zastrzyku już dwa miesiące po pierwszym.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował we wtorek, że niedługo pojawi się rekomendacja ze strony ministra zdrowia co do drugiej, przypominającej, dawki szczepionki Johnson&Johnson. Podkreślił, że nad tą rekomendacją pracuje już zespół ds. szczepień i Rada Medyczna przy premierze.

Prof. Marczyńska powiedziała PAP, że rekomendacja Rady Medycznej w tej sprawie jest formalnością.

"Taką możliwość dopuściła już w UE Komisja Europejska, wcześniej była decyzja EMA w tej sprawie, więc w Polsce oczywiście dodatkowa dawka tego preparatu także będzie możliwa do podawania" - podkreśliła.

W przypadku dotychczas jednodawkowej szczepionki firmy Johnson&Johnson drugi zastrzyk będzie mógł zostać wykonany nie wcześniej, niż dwa miesiące od pierwszego szczepienia.

"Także ten termin będzie w Polsce zbieżny z tym, który jest w innych krajach" - wyjaśniła prof. Marczyńska. Osoba, która zaszczepiła się szczepionką J&J będzie mogła oczywiście także - najwcześniej po dwóch miesiącach od szczepienia podstawowego - doszczepić się preparatem mRNA. Wybór będzie należał do pacjenta.

Rekomendacji Rady Medycznej w tej sprawie - jak ustaliła PAP - można się spodziewać w najbliższych dniach. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski