Od 16 marca wprowadzony zostanie obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników przychodni i szpitali, a także placówek opiekuńczych - informuje w piątek „Tagesschau”.

„W okresie przejściowym osoby, których to dotyczy, będą miały wystarczająco dużo czasu na zaszczepienie się” – dodaje „Tagesschau”, wyjaśniając, że wszyscy pracownicy, zarówno ci zatrudnieni obecnie, jak i ci, którzy zaczynają pracę od 1 stycznia, powinni przedstawić certyfikat pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 najpóźniej do 15 marca.

Z obowiązku tego zwolnieni zostaną ci pracownicy, którzy nie mogą zostać zaszczepieni z powodów medycznych. W innym przypadku „brak szczepień będzie traktowany jako wykroczenie administracyjne i karane grzywną”.

„Zmiana prawa ma zapewnić lepszą ochronę osobom starszym i chorym, szczególnie przed zakażeniem koronawirusem. Przypadki masowych zakażeń Covid-19 zdarzały się niejednokrotnie, szczególnie w domach opieki” – dodaje „Tagesschau”.

Przedstawiciele rządu federalnego i rządów krajów związkowych ustalili wspólnie w czwartek, że dla niektórych grup zawodowych z sektora zdrowia będzie obowiązywał wymóg szczepień przeciw Covid-19. Federalne ministerstwo zdrowia przygotowało już stosowny projekt ustawy. Według portalu RND, powinna ona zostać uchwalona przez parlament najpóźniej do połowy grudnia.

Podczas czwartkowego spotkania rządy federalne i landowe opowiedziały się również za tym, aby parlament podjął „bezzwłocznie” decyzję w sprawie ogólnego wymogu szczepień przeciw Covid-19. Rada ds. etyki powinna przygotować rekomendację w tym zakresie do końca bieżącego roku – podkreśla „Tagesschau”.