"Chcemy, pewnie to się zadzieje od 13 grudnia, żeby weszły fizycznie szczepienia dla dzieci powyżej 5. roku życia […] Do tego dnia dotrą do nas te szczepionki, które są dedykowane [dla tej grupy wiekowej]"- powiedział Kraska w Sejmie, przedstawiając w Sejmie informację na temat stanu walki z pandemią COVID-19.

Jednocześnie wiceminister poinformował, że rząd planuje rozszerzenie możliwości testowania dla dorosłych Polaków.

Reklama

"Myślę, że rozszerzenie testowania Polaków […] oczywiście wprowadzimy rozporządzeniem. Chcemy, aby testy były dostępne dla wszystkich Polaków" - podkreślił.

Doprecyzował, że chodzi przede wszystkim o grupy, które mają największy kontakt z innymi osobami, czyli m.in. o służbę zdrowia, pracowników oświaty, pracowników administracji, a także inne grupy zawodowe.

"Ta możliwość testowania się w sposób bezpłatny, nie rodząca konsekwencji pójścia od razu z automatu na kwarantannę jest jak najbardziej korzystna i my to wprowadzimy. Myślę, że jest ważne, żebyśmy mogli testować ewentualnie osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była czy jest zakażona" - zaznaczył wiceminister.

Poinformował, że laboratoria mogą obecnie przeprowadzać ok. 200 tys. testów PCR w ciągu doby. Istnieją też - jak powiedział - bardzo duże możliwości testowania testem antygenowym.