Każda dorosła osoba będzie mogła zaszczepić się bezpłatnie na grypę. Szczepionki, które zostały kupione, by uodpornić określone grupy ryzyka, nie zostały bowiem wykorzystane. Resort postanowił więc znacząco rozszerzyć grono osób, które mogą z nich skorzystać.

Taką możliwość przewiduje znowelizowane rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 skierowane do publikacji. Już wczoraj resort zdrowia ogłosił, że od dziś (23 listopada) wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą mogły skorzystać z darmowych szczepień. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień, bez konieczności posiadania recepty.
Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Jak jednak wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia, wśród uprawnionych grup z bezpłatnych szczepień skorzystało zaledwie 250 tys. osób z szacowanych 3 mln, „widoczne jest niskie zużycie szczepionek, a aktualny poziom wydań produktów do punktów szczepień nie wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania akcji”. Stan zaszczepienia populacji do 5 listopada br. szacowany jest na poziomie 1 mln osób.
Mapa ponad 3 tys. punktów, w których można wykonać bezpłatne szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype. Zgłaszać się powinny osoby bez objawów ostrej infekcji. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie. W sumie w tym roku do Polski trafić ma 5 mln dawek.
Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.