Rozwój technologiczny różnych obszarów życia jest widoczny na każdym kroku. Oprócz zakupów przez internet czy korzystania z bankowości elektronicznej, także wiele spraw urzędowych można już dziś załatwić w domu przez internet. Jednym z przykładów szybko rozwijającej się cyfrowej usługi jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP), z którego korzysta już ponad 12,5 mln Polaków. Od maja br. dostępna jest również aplikacja mobilna mojeIKP, która daje dostęp do wybranych funkcjonalności IKP. Aplikacja została zainstalowana już ponad 1,1 mln razy.

Aplikacja mojeIKP - dlaczego warto

Bezpłatna aplikacja mojeIKP umożliwia odbieranie bezpośrednio na telefon e-recept, e-skierowań, sprawdzenie dawkowania leku, szybką e-rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19 oraz dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID. Pozwala na wykupienie leków za pomocą kodu QR, bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL oraz sprawdzenie, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta lekarska zarejestrowana na podstawie e-skierowania. Dzięki aplikacji mamy również wgląd do kont naszych najbliższych - dzieci, rodziców oraz bliskich, którzy nas do tego upoważnili. To bardzo pomocna funkcjonalność zwłaszcza, gdy opiekujemy się starszymi rodzicami czy innymi osobami.

Zaloguj się do zdrowia

MojeIKP można pobrać bezpłatnie na platformach Google Play lub App Store. Do aplikacji logujemy się za pomocą profilu zaufanego, poprzez konto internetowe w jednym z wybranych banków lub posługując się e-dowodem osobistym. Następnie nadajemy kod PIN, który będziemy wykorzystywać przy kolejnych logowaniach do aplikacji. Dostępne jest również logowanie za pomocą biometrii, czyli odciskiem palca lub identyfikacją twarzy.

Jak przełączyć się na konto bliskiej osoby w mojeIKP?

Należy zalogować się do aplikacji mojeIKP i kliknąć w „Menu”. Na górze ekranu ukaże się zakładka „Moje konto”, po kliknięciu w nią zobaczymy listę kont dzieci oraz osób, które nas upoważniły do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Dostęp do konta dziecka ma rodzic, który zgłosił je do ZUS. Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta może on upoważnić również drugiego rodzica. Wystarczy, że w zakładce „Uprawnienia”/„Konta Twoich dzieci” doda jego dane do listy opiekunów.

Wygodna rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19

mojeIKP umożliwia szybką rejestrację online na szczepienie przeciw COVID-19. Aby to zrobić, należy sprawdzić, czy mamy wystawione e-skierowanie, które w aplikacji będzie wyróżnione niebieską obwódką na liście e-skierowań. Należy w nie wejść, a następnie kliknąć przycisk „Umów szczepienie”, który przekieruje nas do systemu e-rejestracji. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni termin, godzinę i dogodne miejsce szczepienia. Dzięki mojeIKP mamy również dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID, który możemy w kilka sekund wyświetlić bezpośrednio na ekranie telefonu lub pobrać go na urządzenie.
foto: materiały prasowe
foto: materiały prasowe