statystyki

Służba zdrowia po 1989 roku: Nakłady poszły do góry trzykrotnie, ale plagą są kolejki

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto23.09.2014, 20:00
Pacjentów przybywa, łóżek szpitalnych coraz mniej

Pacjentów przybywa, łóżek szpitalnych coraz mniejźródło: DGP

Nakłady na służbę zdrowia w ciągu 25 lat poszły do góry ponad trzykrotnie, a dostęp do specjalistycznych terapii znacznie się polepszył. Niestety od lat plagą pozostają kolejki, a wciąż blisko 70 proc. Polaków źle ocenia system.

Z 20 mld zł na początku lat 90. do obecnych ok. 65 mld, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia – o tyle więcej wydajemy na leczenie. Udział wydatków na zdrowie w PKB również wzrósł: z 4,8 proc. na początku lat 90. do 6 proc. w 2010 r., i teraz utrzymuje się na podobnym poziomie. Niestety i tak w porównaniu z innymi krajami OECD jesteśmy ciągle w tyle. Tam średnia na początku lat 90. wynosiła 6 proc. PKB, a teraz sięga 10 proc.

Choć na służbę zdrowia wydaje się w Polsce więcej, a pacjenci mają możliwość korzystania z innowacyjnych terapii, lepszych technologii oraz nowoczesnych leków, muszą zmagać się z poważnym problemem: słabą dostępnością lekarzy. Średni czas oczekiwania wynosi ok. 2,9 miesiąca. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, przyznaje, że rzeczywiście dostęp do specjalistów jest trudniejszy niż przed laty. Ale za to jego zdaniem łatwiej o nowoczesne leczenie. – Kiedyś po 65. roku życia chorzy nie mieli szans na sztuczną nerkę, dziś nawet po 80. pacjent ją otrzyma. Choć będzie musiał poczekać – twierdzi.

Kolejki to m.in. dowód na złe funkcjonowanie systemu finansowania opieki zdrowotnej, co uwidacznia się również w znacznym zadłużeniu placówek. Długi szpitali oscylują w okolicach 10 mld zł. I niewiele pomogła reforma wprowadzająca możliwość przekształceń własnościowych.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Nakłady...(2014-09-23 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    ...wzrosły trzykrotnie a kolejki dziewięciokrotnie.

    Odpowiedz
  • LoboMobo(2014-09-23 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nakłady wzrosły trzykrotnie a ile wzrosły zyski tłustych misiów? kasa w dużej części idzie do głębokich kieszeni a nie na pacjenta

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane