Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas 54-55 proc. dorosłych. Zaszczepionych jest także ponad pół miliona nastolatków w wieku 12-17 lat – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na briefingu prasowym minister zdrowia poinformował, że przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło dotychczas ponad 0,5 mln nastolatków pomiędzy 12. a 17. rokiem życia.

Niedzielski podkreślił, że bardzo ważne jest, aby zaszczepieni pierwszą dawką zgłaszali się na kolejną, dlatego wprowadzono ułatwienie, zgodnie z którym drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć w dowolnej placówce.

"Jeżeli chodzi o instrumenty motywujące, jak loteria czy ostatnio ogłoszony pomysł pewnego zaangażowania środowisk samorządowych, kół gospodyń wiejskich, to oczywiście wszystkie te pomysły są ukierunkowane na zwiększenie liczby szczepień. Ale w tej chwili nie widzimy jakiegoś przyspieszenia, trend się raczej utrzymuje" – powiedział Niedzielski.

"Generalnie mamy do czynienia z wyczerpaniem liczby chętnych i miejmy nadzieję, że uda nam się utrzymać ten bieżący trend, żeby wyszczepiać i tak naprawdę tydzień po tygodniu dochodzić procentem do 60 proc. w lipcu. Bo w tej chwili procent zaszczepienia dorosłych wynosi 54-55. - mówię o przyjęciu co najmniej jednej dawki - i liczymy, że mniej więcej każdy tydzień będzie nam jeden punkt procentowy dodawał do tej kompozycji” – powiedział minister.