Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach, nim zaczniesz pracę w Szwajcarii?

Zgodnie z miejscowymi przepisami, w Szwajcarii wszyscy muszą na własną rękę zadbać o podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Każda osoba dorosła oraz dziecko potrzebuje oddzielnej polisy.

Gdy przyjeżdżasz do Szwajcarii do pracy, musisz mieć na nią kontrakt, w którym będą określone m.in. data ważności (może być także bezterminowy) i wysokość wynagrodzenia. Należy udać się z tym dokumentem do Gminy właściwej dla miejsca zamieszkania, aby uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu. Masz 90 dni od meldunku, aby wybrać Kasę Chorych i podpisać umowę na ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii.

Reklama

Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowe czy także dodatkowe?

Pamiętaj, że obowiązkowe jest podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii (Grundversicherung). Pozwoli Ci uzyskać pomoc u lekarza pierwszego kontaktu, umówić się do specjalistów. Gdy nie masz stałego zatrudnienia lub u jednego pracodawcy pracujesz mniej niż 8 godzin tygodniowo, musisz opłacać także ubezpieczenie od wypadków.

Obowiązkowy pakiet ubezpieczenia podstawowego w ramach służby zdrowia w Szwajcarii jest chętnie uzupełniany o Zusatzversicherung, czyli dobrowolne dodatki dostępne w Kasach Chorych. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne w Szwajcarii dają liczne korzyści. Łatwo dopasujesz je do aktualnych potrzeb.

Możesz wybrać ubezpieczenie obejmujące m.in.:

 • transport medyczny karetką i helikopterem,
 • możliwość wyboru specjalisty,
 • dostęp do leczenia w każdym Kantonie,
 • zwrot określonej kwoty za pobyt w szpitalu,
 • refundację za sprzęt medyczny,
 • badania okresowe,
 • refundację aparatów dentystycznych oraz okularów.

Modele ubezpieczeń zdrowotnych w Szwajcarii

Miejscowa służba zdrowia stosuje kilka modeli ubezpieczeń podstawowych:

 • możesz dowolnie wybierać lekarza pierwszego kontaktu, specjalistę i przychodnię w całym kraju – jest to najdroższe rozwiązanie,
 • wybierasz lekarza domowego z listy otrzymanej od kasy chorych i to on kieruje Cię do specjalistów,
 • kontakt telefoniczny – przed każdą wizytą musisz zadzwonić do centrum medycznego (Callmed) i ustalić kolejne kroki,
 • model praktyki lekarskiej HMO – możesz iść do przychodni, gdzie przyjmuje Cię jeden z obecnych lekarzy,
 • pharmed – kontaktujesz się z apteką, która ewentualnie może skierować Cię do lekarza (najtańsza opcja).
Materiały prasowe

Jak wybrać Kasę Chorych i ofertę ubezpieczyciela?

W Szwajcarii obowiązuje tzw. franczyza, czyli wkład własny w ubezpieczeniu. Przy niskiej franczyzie, składka za ubezpieczenie jest wysoka. Jeżeli wkład własny rośnie, wysokość miesięcznych opłat spada. Gdy chorujesz przewlekle i często potrzebujesz pomocy medycznej, wybierz niski wkład. Osoby zdrowe, które z wizyt lekarskich korzystają okazjonalnie, mogą zdecydować się na niższe składki stałe i pokrywać samodzielnie ewentualne dodatkowe koszty leczenia. Podczas wyboru Kasy Chorych pamiętaj także, że wysokość Twoich składek będzie uzależniona od Gminy, w której jesteś zameldowany.

Ochrona dla członków rodziny – na co możesz liczyć?

Pamiętaj, że w Szwajcarii nie ma ochrony dla członków rodziny w ramach jednej polisy. Gdy jednak wszyscy skorzystacie z oferty jednej Kasy Chorych, możesz liczyć na pewne niewielkie zniżki.

Jesteś w ciąży? W Szwajcarii powinnaś wybrać Kasę Chorych dla maluszka jeszcze przed jego urodzeniem. Dobierz pakiet, który zawiera możliwość pobytu w szpitalu razem z chorą pociechą, zastosuj zerowy udział własny w kosztach leczenia i zadbaj o zabezpieczenie przed problemami zdrowotnymi typowymi dla pierwszych lat życia.

Wiesz już, jak wybrać ofertę ubezpieczenia dla siebie?

Poszukiwanie ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii wymaga dokładnego poznania obowiązujących procedur, tak by nie narazić się na wysokie koszty leczenia. Nie wiesz, jak wybrać Kasę Chorych i pakiet z dodatkami dla siebie? Skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy ubezpieczeniowego. Agnieszka Sankowska pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu ofert szwajcarskich Kas Chorych oraz dobrać rozwiązanie, które zapewni pełne bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim.