Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach, nim zaczniesz pracę w Szwajcarii?
Zgodnie z miejscowymi przepisami, w Szwajcarii wszyscy muszą na własną rękę zadbać o podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Każda osoba dorosła oraz dziecko potrzebuje oddzielnej polisy.
Gdy przyjeżdżasz do Szwajcarii do pracy, musisz mieć na nią kontrakt, w którym będą określone m.in. data ważności (może być także bezterminowy) i wysokość wynagrodzenia. Należy udać się z tym dokumentem do Gminy właściwej dla miejsca zamieszkania, aby uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu. Masz 90 dni od meldunku, aby wybrać Kasę Chorych i podpisać umowę na ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii.
Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowe czy także dodatkowe?
Pamiętaj, że obowiązkowe jest podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii (Grundversicherung). Pozwoli Ci uzyskać pomoc u lekarza pierwszego kontaktu, umówić się do specjalistów. Gdy nie masz stałego zatrudnienia lub u jednego pracodawcy pracujesz mniej niż 8 godzin tygodniowo, musisz opłacać także ubezpieczenie od wypadków.
Obowiązkowy pakiet ubezpieczenia podstawowego w ramach służby zdrowia w Szwajcarii jest chętnie uzupełniany o Zusatzversicherung, czyli dobrowolne dodatki dostępne w Kasach Chorych. Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne w Szwajcarii dają liczne korzyści. Łatwo dopasujesz je do aktualnych potrzeb.
Możesz wybrać ubezpieczenie obejmujące m.in.:
- transport medyczny karetką i helikopterem,
- możliwość wyboru specjalisty,
- dostęp do leczenia w każdym Kantonie,
- zwrot określonej kwoty za pobyt w szpitalu,
- refundację za sprzęt medyczny,
- badania okresowe,
- refundację aparatów dentystycznych oraz okularów.
Modele ubezpieczeń zdrowotnych w Szwajcarii
Miejscowa służba zdrowia stosuje kilka modeli ubezpieczeń podstawowych:
- możesz dowolnie wybierać lekarza pierwszego kontaktu, specjalistę i przychodnię w całym kraju – jest to najdroższe rozwiązanie,
- wybierasz lekarza domowego z listy otrzymanej od kasy chorych i to on kieruje Cię do specjalistów,
- kontakt telefoniczny – przed każdą wizytą musisz zadzwonić do centrum medycznego (Callmed) i ustalić kolejne kroki,
- model praktyki lekarskiej HMO – możesz iść do przychodni, gdzie przyjmuje Cię jeden z obecnych lekarzy,
- pharmed – kontaktujesz się z apteką, która ewentualnie może skierować Cię do lekarza (najtańsza opcja).
Jak wybrać Kasę Chorych i ofertę ubezpieczyciela?
W Szwajcarii obowiązuje tzw. franczyza, czyli wkład własny w ubezpieczeniu. Przy niskiej franczyzie, składka za ubezpieczenie jest wysoka. Jeżeli wkład własny rośnie, wysokość miesięcznych opłat spada. Gdy chorujesz przewlekle i często potrzebujesz pomocy medycznej, wybierz niski wkład. Osoby zdrowe, które z wizyt lekarskich korzystają okazjonalnie, mogą zdecydować się na niższe składki stałe i pokrywać samodzielnie ewentualne dodatkowe koszty leczenia. Podczas wyboru Kasy Chorych pamiętaj także, że wysokość Twoich składek będzie uzależniona od Gminy, w której jesteś zameldowany.
Ochrona dla członków rodziny – na co możesz liczyć?
Pamiętaj, że w Szwajcarii nie ma ochrony dla członków rodziny w ramach jednej polisy. Gdy jednak wszyscy skorzystacie z oferty jednej Kasy Chorych, możesz liczyć na pewne niewielkie zniżki.
Jesteś w ciąży? W Szwajcarii powinnaś wybrać Kasę Chorych dla maluszka jeszcze przed jego urodzeniem. Dobierz pakiet, który zawiera możliwość pobytu w szpitalu razem z chorą pociechą, zastosuj zerowy udział własny w kosztach leczenia i zadbaj o zabezpieczenie przed problemami zdrowotnymi typowymi dla pierwszych lat życia.
Wiesz już, jak wybrać ofertę ubezpieczenia dla siebie?
Poszukiwanie ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii wymaga dokładnego poznania obowiązujących procedur, tak by nie narazić się na wysokie koszty leczenia. Nie wiesz, jak wybrać Kasę Chorych i pakiet z dodatkami dla siebie? Skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy ubezpieczeniowego. Agnieszka Sankowska pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu ofert szwajcarskich Kas Chorych oraz dobrać rozwiązanie, które zapewni pełne bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim.