Szef resortu zdrowia wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Kraską i zastępującym Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofem Saczką w środę brali udział w konferencji prasowej w Olsztynie, dotyczącej sekwencjonowania genomu wirusa w Polsce.

Minister odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemicznej powiedział, że mamy do czynienia ze znaczną redukcją zachorowań - średnia ich liczba w ostatnich dniach spadła poniżej 250. "Przypomnę, że taki poziom zachorowań mieliśmy ponad rok temu, nawet więcej niż rok temu (...), na przełomie marca i kwietnia (2020 roku - PAP)" - zauważył.

Niedzielski zwrócił też uwagę, że by wykryć tyle przypadków obecnie wykonywanych jest około 50 tys. badań diagnostycznych, a rok temu, wykrywając zbliżoną liczbę przebadanych było kilka tysięcy osób. "Pewnie to było około 2 tys., bo wtedy nie mieliśmy dokładnej sprawozdawczości" - dodał.

"Ta klamra w postaci 250 zakażeń dziennie pokazuje, jak ogromną drogę, pracę wykonaliśmy przystosowując system i opieki zdrowotnej, ale też walki epidemicznej do tego wyzwania, jakim okazała się pandemia" - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że w ciągu ostatniego 1,5 roku inspekcja sanitarna dokonała przeskoku jakościowego z instytucji niedoinwestowanej, do tej dającej większe gwarancje bezpieczeństwa.