- Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat rozpoczną się 7 czerwca i będą przeprowadzane w punktach szczepień populacyjnych, poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Od września mają rozpocząć się szczepienia w szkołach.

"W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej, podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To jest ponad 2,5 mln uczniów, którzy uczą się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych" - powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Na razie uczniowie będą szczepieni w punktach, istniejących w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS).

Szczepienia w szkołach

Szczepienia w szkołach mają rozpocząć się we wrześniu. Jak poinformowano na konferencji, w dniach 6-10 września w szkołach będą zbierane kwestionariusze medyczne, a od 13 do 17 września prowadzona będzie akcja szczepień. W zależności od liczby zgłoszeń będą to albo szczepienia w szkołach, albo w punktach szczepień populacyjnych.

Niewykluczone, że w przyszłości szczepienia objęłyby także dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

"Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań no i, oczywiście, jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, będziemy w oparciu o decyzje Rady Medycznej […] podejmowali decyzje" - podkreślił Dworczyk.

W czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną we wszystkich szkołach. W drugim tygodniu września, po wakacjach, będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych. Na podstawie tego przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach- mówił Przemysłam Czarnek. Minister edukacji dodał , że szczepienia dla dzieci będą dobrowolne.

W I etapie, który rozpocznie się w czerwcu zostanie przeprowadzona kampania informacyjna.

II etap (6-10 września) - zbieranie kwestionariuszy medycznych.

III etap (13-17 września) - realizacja szczepień

Unijny certyfikat covidowy

„1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

EMA i szczepionka Pfizer/BioNTech

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Wskazała również, że zalecane zalecane stosowanie szczepionki będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Niemcy jako pierwsi ogłosili szczepienia dla dzieci i młodzieży od 12. roku życia. Wakcyny u naszych zachodnich sąsiadów będą podawane tej grupie wiekowej od 7 czerwca.

W poniedziałek natomiast na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu w Polsce dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Szczepienia dzieci w wieku od 12 lat powinny ruszyć jak najszybciej. Do rozważenia jest, czy nie zorganizować ich w szkole lub w jej okolicy – powiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban.

- Wymieniliśmy obiegowo opinie w tej sprawie i nasza rekomendacja jest jednoznaczna. Należy szczepionką firmy Pfizer szczepić dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To bodaj najmniej kontrowersyjna rekomendacja, o którą nas poproszono w ostatnich miesiącach. Teraz nasza rekomendacja w tej sprawie zostanie skierowana przez prof. Horbana do premiera – mówił PAP dr Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

O tym jak ważne jest szczepienie dzieci i młodzieży mówił również prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. - Po pierwsze dzieci rzadko chorują na COVID-19, ale chorują. Też może się to skończyć źle dla dziecka, z powikłaniami, z problemami - wskazał ekspert.

Dodał również, że jeśli zaszczepimy dzieci, wtedy będzie większa szansa, że osiągniemy w Polsce odporność populacyjną na COVID-19. Zaznaczył, że kluczowe jest jak najszybsze zaszczepienie jak największej liczby osób jak najprędzej, by nie dopuścić do tego, aby powstały kolejne warianty koronawirusa.