Reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował na swoich stronach, że ruszył dodatkowy nabór i wciąż można składać wnioski.

Dzięki środkom z projektu personel m.in. Domów Pomocy Społecznej (DPS), Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych (ZOL) i hospicjów otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, jeśli ograniczy swoją pracę do jednej placówki. Chodzi przede wszystkim o pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i członków personelu pomocniczego.

Warunkiem jest zatrudnione w DPS, ZOL lub w hospicjum. Dodatek do pensji należy się także ww. osobom, dla których te placówki były jedynymi miejscami pracy. Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest z pensją.

NFZ podnosi, że ograniczenie pracy do jednego miejsca znacznie zwiększa bezpieczeństwo, zarówno personelu, jak i pacjentów. Ryzyko transmisji wirusa i zakażenia jest bowiem mniejsze.

Obok dodatków do pensji, placówki opiekuńcze mogą zyskać środki na zakup płynów do dezynfekcji i niezbędnej odzieży ochronnej.

Zapewnienie zapasu rękawic, kombinezonów, gogli i płynów jest - jak zaznacza NFZ - kluczowe w opiece nad podopiecznymi DPS, ZOL i hospicjów. Gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa i redukuje zagrożenie zakażeniem, co jest ważne dla opiekunów i ich podopiecznych, wśród których przeważają osoby starsze, często schorowane.

NFZ podał, że do tej pory z puli prawie 250 milionów złotych, która jest w projekcie, skorzystało blisko tysiąc placówek z całej Polski. W sumie wydano już ponad połowę tej kwoty. Pozostałe środki Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomia w dodatkowym naborze.

Wnioski można składać do 31 maja 2021 r. w specjalnej aplikacji internetowej NFZ COVID-19.

Środki pochodzą z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Realizatorem projektu jest NFZ, który przyjmuje wnioski o dotację, podpisuje umowy i wypłaca środki.