19 proc. osób zakażonych w ciągu ostatniego miesiąca koronawirusem w Polsce to są osoby w przedziale 31-40 lat, co oznacza, że dość dużo osób młodych ulega teraz zakażeniu - powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz w czasie piątkowej konferencji prasowej mówił, że spada liczba hospitalizacji związanych z COVID-19. "Musimy nadal jednak pamiętać, że liczba osób hospitalizowanych w Polsce jest duża" - podkreślił.

"19 proc. osób zakażonych w ciągu ostatniego miesiąca w Polsce to są osoby w przedziale 31-40 lat, co oznacza, że dość dużo osób młodych ulega teraz zakażeniu. Dlatego mimo tych spadków musimy bardzo dbać o siebie i musimy uważać" - mówił.

Zaapelował o cierpliwość i o odpowiedzialność w kolejny weekend i weekend majowy.

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że te hospitalizacje dzisiaj to jest (liczba - PAP) rzędu 28-29 tys. na łóżkach covidowych, to nadal to jest znaczący odsetek osób, które w trakcie covidu trafiają do szpitala" - zauważył.

Dodał, że obłożenie łóżek covidowych jest obecnie na poziomie 63 proc. "Jedyne województwo, które notuje obłożenie łóżek powyżej 70 proc. to jest woj. śląskie" - zaznaczył.

Powiedział, ze trudna jest sytuacja "w zakresie respiratorowym". "Te spadki tutaj też są, ale musimy wziąć pod uwagę, że jesteśmy na poziomie zajętości respiratorów przez pacjentów w trudnych stanach na poziomie 71,2 proc. To nadal jest dość dużo, i jeżeli obserwujemy te spadki to w zakresie respiratorowym te spadki są najmniejsze" - poinformował Andrusiewicz.

Ocenił, ze ciężkich przypadków przebiegu COVID-19 w Polsce nadal jest dość dużo, ale jest ich już mniej.