Placówka prowadząca izbę przyjęć lub nocną i świąteczną pomoc medyczną nie może być zamykana na noc. Musi być dostępna dla pacjentów, którzy mogą tam trafić w stanie nagłym. Obawa personelu przed agresją pacjentów nie jest żadnym wytłumaczeniem.
Niektóre szpitale ze względu na bezpieczeństwo personelu, a także pacjentów są zamykane w godzinach wieczornych. Konsekwencje mogą być dotkliwe. W ubiegłym tygodniu przed zamkniętymi drzwiami Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie (w woj. dolnośląskim) zmarł mężczyzna, który dobijał się do lecznicy o 3 nad ranem. Pielęgniarki twierdzą, że pacjent zachowywał się agresywnie i bały się go wpuścić do środka. Nie otworzyły mu drzwi, a zamiast tego wezwały policję.
Śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny wszczęła Prokuratura Rejonowa w Wołowie. Nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów. Kontrolę w placówce prowadzi też dolnośląski oddział NFZ. Fundusz ma m.in. zastrzeżenia do zamkniętych drzwi.

Szpital, który utrudnia pacjentowi dostęp do lekarza, może być ukarany finansowo

– W Powiatowym Centrum Medycznym w Wołowie nie ma izby przyjęć, jest jedynie oddział wewnętrzny. Jednak placówka prowadzi również nocną i świąteczną opiekę medyczną, gdzie udziela się pomocy w godz. od 18 do 8 rano. Nie ma więc wątpliwości, że te drzwi na pewno powinny być otwarte. Nasza kontrola wykaże, czy wejście do budynku prowadzące do ambulatorium było w nocy zamknięte – podkreśla w rozmowie z DGP Joanna Mierzwińska.
Beata Szymanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ, dodaje, że szczegółowe kwestie dotyczące dostępności szpitala w godzinach nocnych nie są uregulowane.
– W przepisach nie mówi się o zamykaniu drzwi. Zgodnie jednak z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym pacjent w stanie zagrożenia życia ma prawo zgłosić się do najbliższej placówki i musi być ona dostępna – podkreśla Beata Szymanek. Ponadto zgodnie z art. 30 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 277, poz. 1634 ze zm.) lekarz ma obowiązek udzielać pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.