"Osiągniecie odporności jest dla nas ważne, dlatego mamy cel w postaci zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji. Jeśli do dostaw z pierwszego kwartału, które wyniosły około 107 mln dawek, doda się spodziewaną ilość szczepionki z drugiego kwartału - 360 mln dawek - to (...) będziemy mieli dość dawek, żeby osiągnąć nasz cel" - powiedział przedstawiciel KE.

"Oczywiście, są to założenia oparte na przewidywanych dostawach szczepionek i to państwa członkowskie muszą je rozdysponować wśród ludności" - zastrzegł.

Ze statystyk opublikowanych w ubiegłym tygodniu przez Europejskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) Unii nie udało się do końca marca osiągnąć wyznaczonego celu, jakim było zaszczepienie 80 proc. pracowników służby zdrowia i 80 proc. osób w wieku od 80 lat wzwyż.

"Monitorowanie wdrażania szczepionek Covid-19 (...) pokazuje, że poziom absorpcji szczepionek rośnie, ale w tempie, które sprawia, że osiągnięcie celów jest wyzwaniem w większości krajów" - podsumowało ECDC w raporcie.