Będziemy chcieli nie tyle zwolnić z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, co raczej przesunąć ten egzamin na termin późniejszy - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W poniedziałek lub wtorek wydamy w tej sprawie komunikat - dodał.

Szef resortu zdrowia pytany był na konferencji prasowej, czy bierze pod uwagę zwolnienie z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES).

"Mamy takie wnioski ze strony lekarzy-rezydentów. Poprosiłem Centrum Zdrowia o zbadanie jaka część z tych osób, które będą zdawały egzamin jest już zaszczepiona" - podkreślił Niedzielski.

Dodał, iż według informacji, które posiada, "jest to ponad 80 proc." "Więc to jest oczywiście wskaźnik, który mówi o tym, że nie ma dużego ryzyka przeprowadzenia egzamin ustnego" - zaznaczył minister.

Poinformował, że zwrócił się też do konsultantów krajowych i instytucji odpowiedzialnych za organizacje Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, "aby egzamin ustny był zorganizowany w bezpośrednim następstwie egzaminu pisemnego". "Żeby ten odstęp nie był większy niż 2 tygodnie. I tak te egzaminy zostały zaplanowane" - podkreślił Niedzielski.

Natomiast - dodał - "tutaj przychylając się do pewnych głosów będziemy chcieli nie tyle zwolnić z egzaminu, co raczej przesunąć ten egzamin na termin późniejszy". "Myślę, że dzisiaj lub jutro wydamy w tej sprawie komunikat" - zaznaczył szef resortu zdrowia.