"Nowa partia szczepionek dotarła do Polski, są w trasie do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych. Tam zostaną przyjęte, przeliczone, zweryfikowane, sprawdzone i dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, ile dokładnie ich jest" - powiedział Kuczmierowski.

Jak dodał, wiadomo na pewno, "że jest poniżej połowy tego, co spodziewaliśmy się dostać". Jego zdaniem, może to być ok. 180 tys., może mniej.

Kuczmierowski przekazał, że dostarczone w poniedziałek szczepionki wyprodukowała firma Pfizer. Dodał, że druga dostawa szczepionek Moderny ma nastąpić za tydzień. Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek w radiowej Jedynce, że w poniedziałek wylądował kolejny samolot ze szczepionkami firmy Pfizer, a na podstawie liczby kartonów można szacować, że szczepionek jest co najmniej o połowę mniej.

Dopiero wczoraj późnym wieczorem dostaliśmy zmieniony harmonogram dostaw od firmy Pfizer, w tej chwili jest analizowany i staramy się w jakiś sposób skoordynować to z naszymi planami Narodowego Programu Szczepień" - podkreślił Dworczyk w radiowych "Sygnałach Dnia". Harmonogram ten sięga 8 lutego.

"Dzisiaj wylądował samolot Cargo, który przywiózł do Polskę kolejną dawkę szczepionek, niestety w bardzo ograniczonej ilości w stosunku do tego co zapowiadała firma Pfizer wcześniej" - poinformował Dworczyk.

Zaznaczył, że dokładna liczba brakujących dawek będzie znana dopiero po przeliczeniu szczepionek w ARM. Przypomniał, że wcześniej były realizowane dostawy na poziomie 360 tysięcy sztuk szczepionek, a teraz jest tych szczepionek co najmniej połowę mniej. "Zaczekajmy z ostateczną informacją na przeliczenie wszystkich fiolek w Agencji Rezerw Materiałowych" - podkreślił minister.

Zapewnił, że nie są zagrożone szczepienia drugą dawką szczepień, a także, że na pewno 25 stycznia mają się rozpocząć szczepienia seniorów.

Obecnie w UE do użytku zatwierdzone są dwie szczepionki. 21 grudnia 2020 r. Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty, a 6 stycznia 2021 r. - preparat Moderny. Obydwie szczepionki podaje się w dwóch dawkach, w wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny - 28 dni. Pierwszą substancją można szczepić osoby powyżej 16 lat, drugą - powyżej 18 lat.