"Osoby z niepełnosprawnością od miesięcy przebywają w domach. Mają zero wsparcia ze strony państwa. Apelujemy do rządu, aby jak najszybciej zajął się tą grupą" - mówiła Hartwich na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodała, że apel o włączenie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów do szczepień grupy pierwszej popierają immunolodzy i eksperci ds. walki z koronawirusem.

"Osoby z niepełnosprawnością mają obniżoną odporność, różne schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, niewydolność nerek, są po przeszczepach. To są osoby, których niepełnosprawność jest sprzężona" - mówiła Hartwich. Dodała, że tym osobom niepełnosprawnym, u których występują zaburzenia poznawcze trudniej dbać o higienę, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą niekiedy nosić maseczek ochronnych.

Zdaniem posłanki, zaszczepieni powinni być także opiekunowie osób niepełnosprawnych. "W Polsce aż 8 na 10 kobiet samotnie wychowuje niepełnosprawne dziecko, nie mając znikąd pomocy" - zwróciła uwagę.

"Ktoś z rządu pomyślał chociaż raz, kto zajmie się osobą niepełnosprawną, gdy jej opiekun będzie wymagał hospitalizacji?" - pytała.

Posłanka Iwona Kozłowska oceniła, że program szczepień powinien w pierwszej kolejności objąć także pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, zakładów aktywności zawodowych czy świetlic terapeutycznych. "Dla osób z niepełnosprawnościami jest niezmiernie istotne, aby mogły po wielu miesiącach wyjść z domu" - podkreśliła.

Kozłowska pochwaliła natomiast szczepienia w pierwszej kolejności pracowników i pacjentów domów pomocy społecznej. Zwróciła się też o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy. "Może pan prezydent przypomni sobie o osobach niepełnosprawnych, bo wielokrotnie zapewniał, że te osoby są w centrum jego zainteresowania" - mówiła. Hartwich zaapelowała z kolei do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy o interwencję w sprawie szczepień osób niepełnosprawnych.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy pierwszej. Na początku szczepieni będą seniorzy - od piątku na szczepienia mogą rejestrować się osoby powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia zapisywani będą seniorzy powyżej 70. roku życia. 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich powyżej 70. roku życia.

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.