Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną - podkreślił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister dodał, że gdy ruszą szczepienia dla grupy wiekowej lub zawodowej, w której znalazła się taka osoba, otrzyma ona powiadomienie, by zarejestrować się na nie.

"Wtedy, gdy nadejdzie etap na szczepienie tej grupy wiekowej czy zawodowej, otrzymujemy informację mailem, że możemy się rejestrować i wtedy wykonujemy tę rejestrację, jak w tej chwili wykonują ją seniorzy" - powiedział.

Osoby od 18 do 69 roku życia od piątku mogą wypełnić na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ specjalny formularz, podając imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. Następnie otrzymują mailowo potwierdzenie zgłoszenia. Gdy ruszy szczepienie osób z ich grupy, otrzymają powiadomienie mailem i dopiero wtedy będą mogli zarejestrować się na konkretny termin w określonej placówce, wykorzystując w tym celu infolinię 989, Internetowe Konto Pacjenta lub udając się do punku szczepień.

Wiceminister zwrócił uwagę, że zgłoszenie nie jest równoznaczne z zapisem na szczepienie. "Tutaj nie ustalamy kolejności, nie wpisujemy się w jakąś kolejkę. To jest po prostu deklaracja, że zgłaszamy chęć do zaszczepienia" - zaznaczył.

Zapewnił, że rejestracja osób powyżej 80 lat, która również rozpoczęła się o północy w piątek, przebiega bardzo dobrze. Ta grupa wiekowa od piątku może już umawiać się na konkretne terminy szczepienia. Za tydzień taką możliwość otrzymają z kolei osoby powyżej 70 lat. Szczepienia tych grup ruszą od 25 stycznia.

"Ponad 2 tys. konsultantów odbiera w Polsce te połączenia. Widzimy duże zainteresowanie zgłaszaniem się tej grupy osób na szczepienia. Widzimy także, że seniorzy bardzo chętnie zgłaszają się do punktów szczepień, najczęściej do swoich lekarzy rodzinnych. Tam też można się zarejestrować" - powiedział.

Wiceminister zaapelował także, by osoby młodsze pomogły seniorom w rejestracji. "Aby zarejestrować się wystarczy podać imię, nazwisko i numer PESEL. Forma jest bardzo prosta" - powiedział.

Dodatkowo zauważył, że osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się mogą liczyć na specjalnie zorganizowany przez samorządy transport lub przyjazd mobilnego zespołu, który zaszczepi je w miejscu zamieszkania.