Komisja podała, że zakończenie rozmów z tym koncernem to uzupełnienie szerokiego portfolio szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w tym umów już podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac i Moderna.

„Z radością ogłaszamy, że nadal poszerzamy naszą ofertę różnorodnych szczepionek. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z Novavax świadczy o zaangażowaniu Komisji w zbadanie wszystkich możliwych opcji dostępu do szczepionek przeciw Covid-19. Dostęp do większej liczby szczepionek zapewni wystarczający zasięg umożliwiający pokonanie pandemii” - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Stella Kyriakides, komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała, że KE jest "blisko dodania siódmej obiecującej szczepionki do portfolio, zwiększając tym samym szanse na najlepszy możliwy wybór bezpiecznej i skutecznej szczepionki".

"Szczepienia zadecydują o tym, jak będziemy żyć i pracować w 2021 r. W okresie poprzedzającym okres świąteczny prosimy obywateli o kontynuowanie wysiłków na rzecz opanowania pandemii” - zaznaczyła.

Novavax to firma biotechnologiczna opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym.