System ochrony zdrowia uniemożliwia prawidłową pracę lekarzy - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. W ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie kierownictwa resortu z członkami komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia oraz samorządem lekarskim.

Spotkanie i powołanie komisji to reakcja ministra na doniesienia medialne dotyczące problemów pacjentów z uzyskaniem pomocy medycznych. Według zapowiedzi Bartosza Arłukowicza, komisja do spraw etyki miałaby doradzać, jak zmienić kodek etyki lekarskiej, aby nie dochodziło do przypadków narażania zdrowia lub życia pacjentów. Było to pierwsze tego typu spotkanie ale minister zapowiedział następne. Będzie chciał spotkać się też z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej lekarzy działających przy izbach lekarskich.

Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - mówił przed spotkaniem, że system ochrony zdrowia uniemożliwia prawidłową pracę lekarzy a zdarzenia niepożądane, na które minister zwrócił uwagę, nie mogą być elementem gry medialnej. Samorząd miał przedstawić wnioski, co powinno się zmienić, aby lekarz mógł wykonywać swój zawód bezpiecznie dla pacjenta, aby pacjent nie szukał rozpaczliwie pomocy a na koniec, ten, który udzieli tej pomocy, zostanie - zgodnie z przepisami - ukarany.

Romuald Krajewski - wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej mówił dziennikarzom, że nie można odwracać uwagi pacjentów od złej organizacji systemu ochrony zdrowia. Tłumaczył, że jeżeli system jest zły, to zwalanie winy na brak perfekcyjnego działania lekarzy jest tylko wymówką.