Ustawę poparło 51 senatorów, 29 było przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu.
Jak tłumaczyli autorzy ustawy, nowelizacja była konieczna, ponieważ w przeciwnym razie po 1 stycznia 2013 r. ponad 600 lekarzy straciłoby uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w których od 1 stycznia 2013 r. świadczeń będzie mógł udzielać tylko tzw. lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.
Zgodnie z nowelą lekarzem systemu ratownictwa medycznego będzie mógł być do 2020 r. lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty, albo ten, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.
Ustawa zakłada ponadto, że lekarzem systemu może być też lekarz, który ma doświadczenie "3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala". Lekarz ten będzie zobowiązany do rozpoczęcia do 1 stycznia 2015 r. specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej.
Na początku przyszłego roku resort zdrowia przedstawić ma założenia do projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.