Specjaliści prowadzący własne gabinety lekarskie otrzymują pocztą wezwania do zapłaty 110 zł za wpis do ewidencji przedsiębiorców. Rozsyła je firma działająca pod nazwą Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach. Pismo do złudzenia przypomina urzędowy dokument. Treść korespondencji sugeruje, że lekarz przedsiębiorca ma obowiązek dokonania takiego wpisu. Adresat dowiaduje się z pisma, że nie uiścił jednorazowej opłaty rejestracyjnej i jest wezwany do uregulowania płatności w nieprzekraczalnym terminie. Kwotę ma przelać na wskazany rachunek bankowy. Tylko wyjątkowo dociekliwe osoby doczytają informację wpisaną małym drukiem, że korespondencja stanowi ofertę handlową.
ikona lupy />
Obowiązki lekarza prowadzącego działalność gospodarczą / DGP
Samorząd lekarski i pielęgniarki mają wiele sygnałów o próbach wyłudzenia w ten sposób pieniędzy. Są już także pierwsze ofiary, ale jak na razie trudno oszacować skalę pokrzywdzonych.

Nieznajomość przepisów

Przedstawiciele pielęgniarek i lekarzy uczulają, że żądanie takiej opłaty, o jakiej jest mowa w liście, jest zupełnie bezpodstawne, bo brak jest jakiejkolwiek podstawy do jej uiszczenia. Wynika to zresztą z treści pisma, które powołuje się na nieistniejącą podstawę prawną.
– Jedyne opłaty związane z zarejestrowaniem praktyki lekarskiej ponoszone są na rzecz właściwej okręgowej rady lekarskiej – przypomina Naczelna Izba Lekarska.
Chcąc leczyć pacjentów w ramach prywatnej praktyki, lekarze muszą dokonać wpisu do rejestru prowadzonego przez izby lekarskie. Powinni też dokonywać jego aktualizacji. Część medyków nie śledzi jednak na bieżąco wszystkich ustaw i rozporządzeń, które nakładają na nich wciąż nowe obowiązki.
– Firma próbuje wykorzystać sytuację, że lekarze muszą działać w coraz bardziej skomplikowanym otoczeniu prawnym i próbuje zarobić na tym pieniądze – uważa Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach.
Samorząd lekarski ostrzega na swojej stronie internetowej przed uiszczaniem opłaty na rzecz rejestru przedsiębiorców. Powiadomił również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez firmę, która rozsyła lekarzom wezwania do zapłaty.



Rejestracja, ale bezpłatna

Pomimo ostrzeżeń część medyków dało się oszukać nieuczciwej spółce i dokonali wpłaty.
– Firma musi się liczyć z tym, że poszkodowani lekarze zaczną występować przeciwko niej z powództwem cywilnym o zwrot tych środków – podkreśla mec. Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński.
Jej zdaniem jest to zasadne, ponieważ osoby te mogły zostać wprowadzone w błąd co do tego, że istnieje wobec nich obowiązek prawny uiszczenia takiej wpłaty. Świadczą o tym używane w piśmie sformułowania – „konieczność uiszczenia opłaty” lub „dotychczas nie odnotowaliśmy wpłaty za wpis”.
Lekarze nie są pierwszą grupą, od której nieuczciwe spółki próbują wyłudzić pieniądze. Wcześniej z podobnymi praktykami spotykali się właściciele nowo rejestrowanych firm. Przesyłana im korespondencja z żądaniem zapłaty nawiązywała zawsze do działalności jakiejś instytucji publicznej, np. Krajowego Rejestru Sądowego.
Firmy wyłudzające pieniądze docierają do przedsiębiorców, wykorzystując dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To rejestr prowadzony przez resort gospodarki, w którym znajdują się informacje o przedsiębiorcach prowadzących działalność w Polsce. Zarówno rejestracja w nim, jak i dostęp do tych danych są całkowicie bezpłatne.