Przepisy ustawy uniemożliwiają wezwanie karetki nawet przez ten szpital, który nie dysponuje warunkami koniecznymi do ratowania życia.
Brak możliwości wezwania ambulansu dotyczy tzw. szpitali jednoprofilowych, które udzielają świadczeń zdrowotnych w jednej dziedzinie medycyny (np. szpitale psychiatryczne, pulmonologiczne). Jest oczywistością, iż takie placówki nie posiadają w swoich strukturach oddziałów, np. intensywnej opieki medycznej, kardiologicznego czy neurologicznego. Wydawać by się mogło, iż w sytuacjach nagłego zagrożenia życia pacjenta taki zakład powinien mieć możliwość wezwania zespołu wyjazdowego ratownictwa medycznego, innymi słowy karetki pogotowia. Jednakże przepisy ustawy z 8 września 2009 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. nr 191, poz. 1410 z późn. zm.), to uniemożliwiają.
Wynika to z jej art. 3 pkt 4, który definiuje medyczne czynności ratunkowe jako świadczenia w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), udzielane przez jednostkę systemu w warunkach pozaszpitalnych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Z kolei art. 3 pkt 10 ustawy o PRM określa, czym jest zespół ratownictwa medycznego. Zgodnie z nim jest to jednostka podejmująca czynności ratunkowe w warunkach pozaszpitalnych.
Definicje te wykluczają możliwość akcji ratunkowej również w warunkach specjalistycznego, jednoprofilowego szpitala. Tak też wynika z pisma byłego już wiceministra zdrowia Marka Habera. Wskazuje w nim, że zespół ratownictwa medycznego zapewniający gotowość do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej nie może realizować w tym samym czasie zleceń od innych podmiotów oraz wykonywać procedur wynikających z realizacji umów w innych rodzajach świadczeń (pismo z 29 grudnia 2011 r., znak MZ-OKR-RM-450-2605-18/MS/11).
Potwierdza to departament prawny resortu zdrowia, który dodatkowo wskazuje, iż w przypadku podmiotów leczniczych udzielających psychiatrycznych świadczeń zdrowotnych i leczenia uzależnień zatrudnieni tam specjaliści powinni posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie postępowania w stanach nagłych. Mając więc to na względzie, tłumaczy resort zdrowia, podmiot leczniczy (w tym szpital jednoprofilowy) ma wszelkie instrumenty do zapewnienia pomocy osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego bez angażowania zespołów ratownictwa medycznego (pismo z 24 kwietnia 2012 r., znak MZ-PR-WL-024-30670-2/KBO/12).

Jan Ciechorski