W niektórych zakładach opieki zdrowotnej personel medyczny ma obowiązek kopiowania dokumentacji pacjentów zawierającej dane dotyczące uzyskiwanych przez nich dochodów (np. druki ZUS RMUA czy wyciągi bankowe).
Równocześnie pracownicy zostali zobowiązani do poświadczania kopii z oryginałem i potwierdzania tego własnoręcznym podpisem. Taka praktyka była jeszcze kilka dni temu stosowana w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii. Teraz, jak zapewnia doktor Jarosław Parfianowicz, pełnomocnik dyrektora placówki, pielęgniarka jedynie spisuje numer druku RMUA. Po sprawdzeniu, że formularz jest aktualny, oddaje go choremu.
Tak samo postępują pracownicy szpitala powiatowego w Wyszkowie. Wciąż jednak nie brakuje placówek, które kserują druk RMUA w celu poświadczania posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. I takie działanie kwestionuje rzecznik praw obywatelskich (RPO) w liście do generalnego inspektora ochrony danych osobowych.
Zdaniem prof. Ireny Lipowicz, RPO, kserowanie RMUA nie jest niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa, czyli uzyskania świadczenia. Jej zdaniem takie działanie nie znajduje podstaw w obowiązującym porządku prawnym.
– Takiego trybu potwierdzania posiadania ubezpieczenia zdrowotnego nie przewiduje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – uważa prof. Irena Lipowicz.

Raz na rok pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi druku RMUA

Praktyka niektórych szpitali w zakresie dokumentowania ubezpieczenia zdrowotnego budzi także poważne zastrzeżenia w świetle art. 51 konstytucji. Zgodnie z nim nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby. Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa. Wreszcie każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą. Zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji określa ustawa.
– Szpitale nie dysponują uprawnieniami do gromadzenia w swoich archiwach informacji z RMUA – mówi Cecylia Domżała, dyrektor szpitala powiatowego w Wyszkowie.