Dyrektorzy oddziałów NFZ będą mogli obniżyć warunki kontraktowania świadczeń z zakresu leczenia zaćmy i jaskry.
Taką decyzję podjął Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ. Oddziały wojewódzkie funduszu jeszcze o niczym nie wiedzą.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 15 września 2011 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. nr 202, poz. 1191), szpital, który ubiega się o kontrakt z NFZ na leczenie zaćmy i jaskry, musi zatrudniać wyspecjalizowaną pielęgniarkę operacyjną. Tych brakuje w całym kraju. Największy problem mają z tym świadczeniodawcy na Śląsku. Tutaj aż 80 proc. szpitali, zarówno publicznych, jak i prywatnych, nie jest w stanie spełnić tego wymogu.
Z tego powodu konkurs z zakresu lecznictwa szpitalnego w województwie śląskim musiał być częściowo unieważniony. Odrzucone zostały oferty wszystkich szpitali, które nie zatrudniają pielęgniarek instrumentariuszek na blokach okulistycznych.
– Jednak żeby zapewnić ciągłość świadczeń, umowy z tymi placówkami, będą aneksowane na styczeń. W tym miesiącu zostanie przeprowadzony kolejny konkurs, na razie nie wiemy, na jakich warunkach – mówi Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.

59,1 mld zł przeznaczy w 2012 roku Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia medyczne

Ten nie został bowiem jeszcze oficjalnie poinformowany o decyzji prezesa NFZ zezwalającej na obniżanie warunków kontraktowania.
Zdaniem Pracodawców RP lepszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, tak aby fundusz w innych województwach nie miał podstawy do rozwiązywania umów z tymi świadczeniodawcami, którzy nie spełniają wymogu.
– Zwłaszcza że wszyscy eksperci wskazują, że pielęgniarka instrumentariuszka na bloku okulistycznym nie jest niezbędna dla bezpieczeństwa pacjenta – podkreśla Robert Mołdach, ekspert ds. służby zdrowia Pracodawców RP.