statystyki

Szczepionkowy peleton gna. Jest już pierwsze potknięcie

autor: Jakub Kapiszewski10.09.2020, 08:50; Aktualizacja: 10.09.2020, 08:50
– Wstrzymanie badań pokazuje, że ich monitoring dobrze funkcjonuje pomimo politycznej presji. To powinno uprzytomnić wszystkim – szczególnie prezydentom – że w przypadku szczepionek bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu – powiedziała w rozmowie z portalem renomowanego czasopisma „Nature” Marie-Paule Kieny.

– Wstrzymanie badań pokazuje, że ich monitoring dobrze funkcjonuje pomimo politycznej presji. To powinno uprzytomnić wszystkim – szczególnie prezydentom – że w przypadku szczepionek bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu – powiedziała w rozmowie z portalem renomowanego czasopisma „Nature” Marie-Paule Kieny.źródło: ShutterStock

Wstrzymanie badania nad jedną ze szczepionek nie oznacza, że wypadła z gry.

Chodzi o preparat opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, nad wprowadzeniem na rynek którego pracuje koncern AstraZeneca. Firma zadecydowała o wstrzymaniu badania klinicznego szczepionki po tym, jak u jednego z uczestników badania stwierdzono poważne, niepożądane efekty. „New York Times”, powołując się na anonimowe źródła, doniósł, że chodzi prawdopodobnie o poprzeczne zapalenie rdzenia – chorobę, która może być efektem infekcji wirusowej.

Obecnie sprawie przyglądają się niezależni specjaliści, którzy muszą towarzyszyć każdemu takiemu badaniu. Ich zadaniem jest monitorowanie na bieżąco testów szczepionki pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli dojdą do wniosku, że choroba jednego z uczestników nie ma nic wspólnego z podaniem preparatów, to w najbliższym czasie – w porozumieniu z regulatorem, brytyjską Agencją ds. Regulacji Leków i Wyrobów Medycznych (MHRA) – mogą dać zielone światło dla kontynuowania badań.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane