statystyki

Więcej pieniędzy na transplantacje

autor: Agata Szczepańska04.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 04.08.2020, 09:22
Potrzeba wydłużenia realizacji programu wynika również z konieczności dalszego finansowania świadczenia „leczenie choroby przeszczep przeciw gospodarzowi”, którego koszty pokrywane są tylko z tych środków. Choć miało mieć to charakter tymczasowy i doraźny – do czasu oszacowania zapotrzebowania na tę procedurę i kosztów jej realizacji – to proces ujęcia jej w wykazie świadczeń gwarantowanych się przedłuża, stąd konieczne jest utrzymanie finansowania w ramach NPMT do końca 2021 r.

Potrzeba wydłużenia realizacji programu wynika również z konieczności dalszego finansowania świadczenia „leczenie choroby przeszczep przeciw gospodarzowi”, którego koszty pokrywane są tylko z tych środków. Choć miało mieć to charakter tymczasowy i doraźny – do czasu oszacowania zapotrzebowania na tę procedurę i kosztów jej realizacji – to proces ujęcia jej w wykazie świadczeń gwarantowanych się przedłuża, stąd konieczne jest utrzymanie finansowania w ramach NPMT do końca 2021 r.źródło: ShutterStock

Wydłużenie o kolejny rok realizacji Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej (NPRMT) oraz zwiększenie poziomu jego finansowania w 2021 r. z 55 mln zł do 65 mln zł – to główny cel nowelizacji uchwały w tym zakresie.

Jej projekt trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Program, realizowany od 2011 r., miał się zakończyć w tym roku. Zdecydowano się go jednak wydłużyć o kolejny, aby dokończyć plan modernizacji rejestrów transplantacyjnych – aktualny system działa bowiem od 2007 r. i po ponad 10-letnim okresie użytkowania nie jest w stanie sprostać obecnym wyzwaniom. Tymczasem jedynym źródłem finansowania dla budowy nowych rejestrów jest NPRMT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane