statystyki

MZ rozważa dofinansowanie nocnych dyżurów aptek

autor: Anna Redkiewicz06.07.2020, 08:47; Aktualizacja: 06.07.2020, 10:17
Na trudności związane z zapewnieniem dyżurów nocnych w aptekach zwrócił uwagę w interpelacji do ministra zdrowia poseł Krzysztof Paszyk (PSL)

Na trudności związane z zapewnieniem dyżurów nocnych w aptekach zwrócił uwagę w interpelacji do ministra zdrowia poseł Krzysztof Paszyk (PSL)źródło: ShutterStock

Problem nocnych dyżurów w aptekach może zostać w końcu rozwiązany. Resort zdrowia nie wyklucza wprowadzenia narzędzi do skutecznego egzekwowania tego obowiązku przez samorządy. Oprócz bata wprowadzona może być również marchewka, czyli dofinansowywania do działalności aptek w porach nocnych oraz w dni wolne od pracy.

Na trudności związane z zapewnieniem dyżurów nocnych w aptekach zwrócił uwagę w interpelacji do ministra zdrowia poseł Krzysztof Paszyk (PSL).

Nie jest to nowe zagadnienie – farmaceuci od lat walczą o zniesienie obowiązku ich pełnienia. Problemy te dostrzega zarówno środowisko aptekarskie, jak i przedstawiciele samorządów. Na mocy przepisów Prawa farmaceutycznego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 944) to rada powiatu uchwala rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych, który powinien zapewniać dostępność również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne. Jednak w wielu miejscach apteki nie są w stanie zapewnić odpowiedniej liczby dyżurów. Przyczynami są m.in. niewystarczająca liczba farmaceutów, nierentowność aptek w nocy oraz brak rekompensaty finansowej za gotowość do dyżuru. W efekcie samorządy z jednej strony ustalają rozkład godzin pracy aptek, z drugiej strony nie mają narzędzi, by egzekwować przestrzeganie tych przepisów.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane